Żagle 2023

"Rozrywkowa" część Żagli 2023. Jakie atrakcje znajdziemy na Łasztowni?

2023-08-19 23:45

Od kilku lat większość wydarzeń związanych z plenerowymi imprezami nad Odrą odbywa się na jej prawym brzegu, czyli na Łasztowni. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej "rozrywkowych" atrakcji tegorocznych Żagli.

Ta część miasto do niedawna była niedostępna dla mieszkańców ze względu na prowadzoną tam działalność portową. To się jednak zmieniło na przestrzeni kilku ostatnich lat. I wciąż się zmienia. Obecnie Łasztownia jest miejscem licznie odwiedzanym przez szczecinian, nie tylko od święta. W sezonie letnim działa tutaj park rozrywki, a tuż obok, na Wyspie Grodzkiej - miejska plaża z widokiem na Wały Chrobrego. W odrestaurowanej Starej Rzeźni prowadzona jest działalność kulturalna, na marinie cumują dziesiątki jachtów, od kilku miesięcy działa również Morskie Centrum Nauki. Tutaj również znajdują się słynne na całą Polskę "Dźwigozaury" i pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina.

Na Łasztowni odbywa się również duża część wydarzeń związanych z imprezami plenerowymi nad Odrą jak dawniej Dni Morza, a obecnie Żagle, nieorganizowany od kilku lat festiwal fajerwerków Pyromagic czy finały regat The Tall Ships Races.

Żagle 2023 na szczecińskiej Łasztowni

Tegoroczne Żagle, mimo iż odbywają się po obu stronach Odry, m.in. na Wałach Chrobrego, to właśnie na Łasztowni dostępna jest największa porcja rozrywki. Po przejściu przez Most Długi, Trasę Zamkową czy specjalnie zbudowany na tę okazję most pontonowy, trafiamy do tzw. "nowego serca miasta". Tutaj znajdziemy liczne stoiska z pamiątkami, możemy podziwiać zacumowane przy nabrzeżu statki i jachty. Na Łasztowni znajduje się również park rozrywki i największe w Polsce koło młyńskie, z którego można podziwiać panoramę Szczecina. Tutaj też znajduje się główna scena Żagli 2023, gdzie wieczorami odbywają się koncerty gwiazd. W licznych punktach gastronomicznych i food truckach możemy spróbować przysmaków z różnych stron świata i ugasić pragnienie podczas tropikalnych upałów.

W trakcie Żagli 2023, w ciągu dnia na Łasztowni można spotkać wielu mieszkańców i turystów, jednak ze względu na dużą przestrzeń nie można narzekać na duże tłumy. Nieco bardziej tłoczno robi się dopiero wieczorem, gdy w Miejskiej Strefie Letniej na Wyspie Grodzkiej rozpoczynają się imprezy klubowe, a na scenie ustawionej nieopodal biurowca Lastadia - koncerty gwiazd.

Jakie atrakcje czekają nas ostatniego dnia Żagli 2023?

Na swoje pokłady zapraszają jednostki zacumowane przy nabrzeżach. Są to m.in. Generał Zaruski, Victoria czy Baltic Beauty. Rejsy realizowane są przy Nabrzeżu Pasażerskim w godzinach 11:00-15:30.

W samo południe, na Łasztowni, już po raz ostatni zaprezentują się uczestnicy VI Festiwalu Orkiestr Dętych. Pokaz musztry paradnej połączony z przemarszem wszystkich orkiestr będzie niezwykle barwnym widowiskiem.

Przez cały dzień działać będzie Jarmark pod Żaglami, Food Port, Festiwal Smaków Food Trucków, Craft Beer Zone i wesołe miasteczko.

W Strefie Dziecięcej na pl. Mickiewicza, oprócz całej masy atrakcji, zobaczyć można wystawę „Moda w paski”. Strefa dziecięca będzie czynna do godziny 19:00.

O godzinie 13:00 na Wyspie Grodzkiej odbędzie wręczenie nagród uczestnikom Regat o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina.

Punktem kulminacyjnym dnia będzie parada na Odrze, podczas której jednostki zaprezentują się w całej swojej okazałości. Początek o godzinie 16:00.

Od godziny 14:00 szantowo folkowe rytmy będą rozbrzmiewać na scenie przy Centaurze. Zagrają Wikingowie, The Nierobbers, EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Swing Lovers. Wieczorem na głównej scenie na Łasztowni wystąpią Kamil Hussein oraz gwiazda wieczoru Julia Pietrucha. Natomiast na Wyspie Grodzkiej do godziny 23:00 królować będzie muzyka elektroniczna.

Żagle 2023 odbywają się w dniach 18-20 sierpnia. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie zagle.szczecin.eu.

Sonda
Czy często bierzesz udział w wydarzeniach plenerowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany