Żagle 2022 w Szczecinie - dzień trzeci

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Żagle 2022 w Szczecinie - dzień trzeci

Żagle 2023

Żaglowce, koncerty i mnóstwo atrakcji w Szczecinie. Żagle 2023 już w ten weekend

2023-08-16 13:35

Trwa ostatnie odliczanie do największej imprezy plenerowej w Szczecinie. Już w najbliższy weekend, 18-20 sierpnia odbędą się Żagle 2023. Przy nabrzeżach zacumują jednostki pływające, a na obu brzegach Odry pojawią się liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów.

Piękne jednostki pływające

W sierpniowy weekend do Szczecina przypłyną jednostki pływające m.in. z Polski, Niemiec, Finlandii czy Holandii. Z gościnności Szczecina skorzystają jednostki szkoleniowe, oldtimery, okręty wojskowe, ale także prywatne jachty, które zacumują w miejskiej marinie. Będzie ORP Iskra, czyli szkolna barkentyna Marynarki Wojennej, która jako pierwszy okręt pod polską banderą okrążył światU stóp Wałów Chrobrego zacumuje Morgenster, holenderski żaglowiec z białym galionem przedstawiający syrenę obejmującą głowę galopującego konia. Pojawi się również polska jednostka – Baltic Beauty i wiekowy niemiecki Ernestine, który został wybudowany w 1899 roku.

Cumujący na co dzień przy szczecińskim nabrzeżu Nawigator XXI, podczas Żagli 2023 będzie świętował swoje 25-lecie. Statek badawczo-szkoleniowy należący do Politechniki Morskiej jest dobrze znany mieszkańcom i młodym adeptom Politechniki. Na jednostce uczą się nawigacji, obsługi urządzeń i siłowni oraz życia na statku, a więc dokładnie tego, co czeka ich w przyszłości.

Koncerty gwiazd i szanty

Żagle 2023 to również coś dla miłośników muzyki na żywo. Wystąpią zarówno wykonawcy znani z list przebojów, jak i zespoły szantowe, które wprowadzą wszystkich w morski klimat.

- Od piątku do niedzieli na scenie główniej usłyszymy łącznie 7 koncertów, podczas których będzie można tańczyć, śpiewać i doskonale się bawić - tłumaczy Celina Wołosz ze spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - O niezapomniany klimat i wyjątkową atmosferę zadbają topowi wykonawcy, których słucha teraz cała Polska. Podczas Żagli będziemy mogli usłyszeć niezwykle utalentowaną Sarę James, znaną z telewizyjnych programów muzycznych, finalistkę amerykańskiego Mam Talent. W sobotę na Łasztwoni wybrzmią takie hity jak Kraksa, Odbicia czy Mam kogoś innego, które zaśpiewa dla nas sama Bryska. O niedzielny klimat zadba z kolei Julia Pietrucha razem ze swoim ukulele. Jej akustyczne ballady będą doskonałym zakończeniem i pożegnaniem dla naszego wydarzenia.

Nie zabraknie również charakterystycznych "morskich" brzmień. Przez trzy dni na scenie szantowej, w okolicy pomnika Herkulesa walczącego z Centaurem na Wałach Chrobrego wystąpią najbardziej znane i lubiane zespoły szantowe. Do Szczecina przyjadą m.in. Kraków Streat Band, ETK Gdynia, Cheap Tobacco.

Na scenie pojawią się również lokalni artyści. W sobotę na scenie wystąpi m.in. duet Jackpot czy Olek Rożanek.

Atrakcje dla najmłodszych

W parku przy pomniku Adama Mickiewicza na najmłodszych będzie czekać Strefa dziecięca.

- Będzie to miejsce w którym dzieciaki spędza czas na fantastycznej i beztroskiej zabawie - mówi Celina Wołosz. - Obejrzą tutaj przygotowane specjalnie dla nich występy oraz koncerty. Wezmą udział w atrakcyjnych animacjach i ciekawych konkursach. Będą mogły także puścić wodze fantazji podczas kreatywnych warsztatów.

Jarmark pod Żaglami, food trucki i piwo

Jarmark pod Żaglami to stały element morskiego święta w Szczecinie. Na Wałach Chrobrego i Łasztowni pojawią się stragany pełne rękodzieła i rzemieślniczych wyrobów. Odwiedzający imprezę znajdą tutaj wyjątkowe marynistyczne pamiątki, potrawy oraz rzemieślnicze wyroby tworzone tradycyjnymi metodami. Miłośnicy zdrowego trybu życia mogą liczyć także na wiele wyrobów naturalnych oraz ekologicznych.

W rejonie Wałów Chrobrego i na Łasztowni gościć będą mobilne restauracje w ramach Festiwalu Smaków Food Trucków i Food Portu. Będzie to okazja, by zaspokoić głód i delektować się smakołykami z różnych zakątków świata.

Nie zabraknie również atrakcji dla piwoszy. W specjalnie wyznaczonej strefie wypełnionej leżakami, klimatycznymi dekoracjami i oświetleniem zagoszczą wyjątkowe, rzemieślnicze piwa różnych gatunków. Bogata oferta kraftowych browarów będzie obejmować nie tylko procentowe trunki, ale także dobrze wywarzone „zerówki”. Odwiedzając Craft Beer Zone będzie można zapoznać się z tajnikami warzenia piwa, porozmawiać z piwowarami i skosztować modyfikacji tradycyjnych receptur chmielu, drożdży i słodu.

- Spodziewamy się 12 wystawców, którzy wspólnie z food truckami i strefą gastronomiczną zadbają o podniebienia odwiedzających - mówi Celina Wołosz. - Pojawi się także stoisko z winem musującym. Nad całością będzie czuwał dj, który zadba o oprawę muzyczną w odpowiednim klimacie.

Spora dawka adrenaliny

Na miłośników mocnych wrażeń, w Holiday Park na Łasztowni czekać liczne mniej i bardziej ekstremalne atrakcje z największym w Polsce kołem młyńskim Wheel of Szczecin, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie zagle.szczecin.eu.

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Parada jednostek pływających na finał "Żagli 2022" w Szczecinie