Żagle 2023 - jakie statki przypłyną do Szczecina?
Żagle 2023 w Szczecinie odbędą się w dniach 18-20 sierpnia. U stóp Wałów Chrobrego i przy Łasztowni zacumują jednostki, które przypłyną do Szczecina z gościnną wizytą. Spodziewanych jest kilkanaście żaglowców z Polski, Niemiec, Finlandii i Holandii, a także okręty z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Z gościnności Szczecina skorzystają jednostki szkoleniowe, oldtimery, okręty wojskowe, ale także prywatne jachty, które zacumują w miejskiej marinie. Nie zabraknie też przedstawicieli szczecińskiej floty.
- Na Żaglach będzie z nami ORP Iskra, czyli szkolna barkentyna Marynarki Wojennej, która jako pierwszy okręt pod polską banderą okrążył świat - informuje Celina Wołosz ze spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Przez zimne Morze Północne przepłynie i zarzuci swe cumy u stóp Wałów Morgenster. Ten holenderski żaglowiec z białym galionem przedstawiający syrenę obejmującą głowę galopującego konia, zachwyci mieszkańców i turystów nie tylko swoim wyglądem, ale także i historią. Bogatą historię zaprezentuje nam także nasza polska jednostka – Baltic Beauty. Obojętnie nie będzie można przejść także obok najstarszej jednostki, która odwiedzi tegoroczne Żagle. Niemiecki Ernestine został wybudowany w 1899r. Może przyjąć na swój pokład jednocześnie 24 osoby.
Na lądzie
W ramach Żagli organizowane są rożne strefy aktywności dla dzieci i rodzin, Festiwal Orkiestr Dętych, a także koncerty na scenach głównej i szantowej. Dla odwiedzających dostępny będzie Jarmark pod Żaglami wraz ze strefą Food Trucków i Strefa Artystów. Od kilku lat stałym i cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających jest Craft Beer Zone, gdzie można skosztować rzemieślniczych browarów z całej Polski. Aktualnie odbywa się nabór wystawców do poszczególnych stref.
Na wodzie
19 sierpnia na Jeziorze Dąbie odbędzie się rywalizacja jachtów balastowych do 15 metrów w kategorii KWR1, KWR2 i OPEN (Regaty o Puchar Prezydenta Miasta). Jachty po regatach zacumują na Wałach Chrobrego. Z kolei Wyspa Grodzka zmieni się w strefę żeglarską, gdzie będzie można zobaczyć pokazy żeglowania na Optimiście, Widnsurfingu i skorzystać z trenażera. Tegoroczna odsłona imprezy to także świetna okazja to wspólnego świętowania 25-lecia „Nawigatora XXI”.
- Statek badawczo-szkoleniowy należący do Politechniki Morskiej jest dobrze znany mieszkańcom i młodym adeptom Politechniki - dodaje Celina Wołosz. - Na jednostce uczą się nawigacji, obsługi urządzeń i siłowni oraz życia na statku, a więc dokładnie tego, co czeka ich w przyszłości.
Żeglarski Szczecin
Szczecin słynie z żeglarskich imprez. Żagle, a wcześniej Dni Morza i organizowane co kilka lat finały zlotu wielkich żaglowców The Tall Ships Races (w 2007, 2013 i 2017 roku) zyskały sobie liczne grono fanów i wpisały się na stałe do kalendarza letnich wydarzeń. Żagle organizowane są w tym roku po raz trzeci.
Impreza będzie odbywała się na prawym i lewym brzegu. Wzorem lat ubiegłych w ciągu ul. Jana z Kolna ruch pojazdów będzie utrzymany.
- Podczas wydarzenia mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość nie tylko zwiedzania jednostek, ale także przepłynięcia się nimi - dodaje rzeczniczka ŻSTW. - Na początku sierpnia uruchomiona zostanie sprzedaż biletów na rejsy na pokładzie naszych gwiazd.
Informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie zagle.szczecin.eu i na Facebooku.