Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie ruszyła z kopyta! Okolica zmieniła się nie do poznania [ZDJĘCIA]

2020-05-22 9:50

Minęło zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia przebudowy Teatru Polskiego w Szczecinie, a już widać liczne zmiany związane z inwestycją. Prace zaczęły się na przełomie marca i kwietnia i potrwają przez najbliższe trzy lata.

Najbardziej spektakularne prace odbywają się na skarpie od strony Odry, gdzie powstanie nowa część teatru. Zniknęły już rosnące tam od lat drzewa i krzewy, nie ma również charakterystycznych schodów. Rozebrane zostały także powojenne przybudówki, które niezbyt pasowały do zabytkowego budynku.

Co się zmieni w Teatrze Polskim?

Przywrócony pierwotny wygląd gmachu wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A. Tesmachera. Zmieni się również jego wnętrze. Na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i sala klubowa. Główna sala teatralna przejdzie gruntowny remont. Zmieni się układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny, m.in. sznurowania. Na parterze powstanie sala kabaretowa na 80 miejsc.

Teatr Polski wzbogaci się także o zupełnie nową część, wbudowaną w skarpę od strony Odry. Będzie to konstrukcja żelbetowa z dużą liczbą elementów ze szkła - będą to m.in. ściany osłonowe, świetliki, drzwi wejściowe czy zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer. W nowym budynku znajdzie się również dużo elementów ze stali, m.in. schody, łączące poszczególne kondygnacje i okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu.

W zmodernizowanym Teatrze Polskim będzie aż pięć scen, wśród nich najefektowniejsza scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc z rozsuwanym dachem.

Koszt inwestycji, która ma zakończyć się w 2023 roku to ponad 196 milionów złotych.

Super Raport 21 V (goście: Müller, Neumann)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ