Remontują alejki na największym cmentarzu w Polsce. Do zrobienia wciąż bardzo dużo

i

Autor: ZUK Szczecin Remontują alejki na największym cmentarzu w Polsce. Do zrobienia wciąż bardzo dużo

Remontują alejki na największym cmentarzu w Polsce. Do zrobienia wciąż bardzo dużo

2021-12-06 8:20

Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w Polsce, na której znajduje się aż 110 kilometrów alejek, w tym 30 kilometrów utwardzonych dróg przeznaczonych dla pojazdów. Jednak coraz większy ruch sprawił, że większość z nich nadaje się do generalnego remontu. Część asfaltowych alei doczekało się już modernizacji, w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace na kolejnym odcinku. To wciąż jednak przysłowiowa "kropla w morzu".

Mimo, iż Cmentarz Centralny to miejsce, w którym dominuje ruch pieszy, samochody można tutaj spotkać bardzo często. Transport na pogrzeby, pojazdy obsługi cmentarza czy firm zajmującymi się renowacją lub budową nagrobków, a także prywatne pojazdy należące do osób o ograniczonej mobilności - to wszystko ma ogromny wpływ na stan cmentarnych alei, a co za tym idzie - konieczność ich remontów.

Czytaj też: Niespodziewany atak zimy w Szczecinie. W mieście zrobiło się biało [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ciągu ostatnich kilku lat wyremontowano niespełna 7 kilometrów alei na Cmentarzu Centralnym. Do zrobienia zostało więc jeszcze bardzo dużo. W ubiegłym tygodniu ekipy pojawiły się na kolejnym, 600-metrowym odcinku. - Prace prowadzone są w kilku miejscach, m.in. w okolicach Bramy Głównej, na odcinku do Krzyża Katyńskiego. Również w okolicach kaplicy - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Wykonawca na przeprowadzenie prac ma 30 dni. Wszystko wskazuje jednak na to, że firma Strabag wyrobi się ze swoim zadaniem znacznie szybciej.

Wykonawca deklaruje bowiem, że prace potrwają maksymalnie 2 tygodnie. Ich koszt to pół miliona złotych.

Czytaj też: Motomikołaje przejechały ulicami Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają