Morze Bałtyckie, plaża

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Bezpieczne wakacje

Ratownik medyczny o wypoczynku nad wodą. "Niektórym wyłącza się myślenie, a włącza nieśmiertelność"

2022-07-20 12:47

Tropikalne upały sprawiają, że wiele osób spędza czas nad wodą. Miejskie kąpieliska i nadmorskie plaże dosłownie pękają w szwach. Niestety skrajnie nieodpowiedzialne zachowania niektórych osób przerażają. "Wolny czas i wysokie temperatury sprawiają, że wyłącza się myślenie, a uruchamia nieśmiertelność" mówi ratownik medyczny Tomasz Kubiak. Niestety w większości przypadków, do takich nieodpowiedzialnych zachowań dochodzi po spożyciu alkoholu.

Niektórym brakuje wyobraźni

Jak mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Tomasz Kubiak, ratownik medyczny, który podczas wakacji pełni dyżury w Międzyzdrojach, to, co niektórzy potrafią wymyślić, po prostu nie mieści się w głowie.

- Fala upałów plus wolny czas, swoboda, długie dni i krótkie noce – to niestety powoduje zmianę albo wręcz wyłączenie myślenia, "uruchamianie się nieśmiertelności" - mówi Tomasz Kubiak. - Czasami nie mieści się nam w głowie, co niektórzy potrafią wymyślić – jak choćby skoki z wysokości, "bo dam radę, potrzymaj mi piwo". Czas wolny potrafi wywołać duże rozprężenie u osób, które na co dzień są bardzo inteligentnymi, myślącymi ludźmi. A w 90 procentach przypadków dochodzi do tego po alkoholu.

Czytaj też: Niecodzienny widok w centrum Świnoujścia. Mała foczka wygrzewała się na nabrzeżu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piwo to nie izotonik

Ratownik dodaje, że nadal nieodłącznym atrybutem wielu osób wypoczywających nad wodą jest piwo. Jak podkreśla, wbrew reklamom nie jest ono napojem izotonicznym i nie nawadnia lepiej niż woda.

- Czasami jedno "zimne piwko" w pełnym słońcu, w upale powoduje, że czujemy się, jakbyśmy wypili sześć piw, działa jeszcze gorzej na nasz organizm i przyspiesza utratę przytomności, a w przypadku niektórych osób uruchamia wspomnianą "nieśmiertelność" i powoduje różne dziwne sytuacje - mówi Tomasz Kubiak.

Jak się schładzać?

Podczas wypoczynku nad wodą niebezpieczne może być również schładzanie się przez nagłe zanurzenie w wodzie. Tomasz Kubiak przypomina, że jeśli długo przebywa się na słońcu, przed wejściem do wody należy skorzystać z pryszniców ustawionych przy kąpielisku lub zwilżyć ostrożnie przede wszystkim klatkę piersiową.

- Nasze serce nie lubi nagłych zmian temperatury - mówi ratownik. - Jeśli ciało rozgrzane jest do wysokiej temperatury, a wskakuje się do chłodnej wody, może dojść do zatrzymania akcji serca, a stąd prosta droga do tragedii.

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Podczas upałów konieczne jest picie dużo większych ilości wody niż zwykle – nawet do trzech litrów. Ważne jest jednak, aby nie była zimna, a raczej w temperaturze pokojowej.

- Letnią wodą należy także schładzać ewentualne oparzenia słoneczne – kolejnym mitem jest, że należy zanurzyć się w bardzo zimnej wodzie - dodaje Tomasz Kubiak. - To częsty błąd, z którym się spotykamy, na przykład w przypadku oparzeń u dzieci – dobrze, że rodzice biegną natychmiast je schładzać, źle, że chcą to robić przy pomocy lodowatej wody.

O czym warto pamiętać podczas wypoczynku nad wodą?

Zapytany o rady dla wypoczywających nad wodą w upały, ratownik odpowiedział, że zawsze należy wiedzieć, gdzie na kąpielisku można znaleźć ratowników, co może znacznie przyspieszyć akcję pomocy, jeśli taka będzie konieczna. Koniecznie należy także wziąć ze sobą odpowiednią ilość wody do picia, stosować daszki, czapki, namioty plażowe, które pozwolą choć na chwilę schronić się przed słońcem.

- Możemy nie zauważyć, kiedy temperatura wzrośnie za bardzo – podkreślił, wskazując, że niezbędne są też filtry słoneczne z jak najwyższą ochroną. - Dziecięce kremy z SPF 50+ są dobre dla wszystkich.

Czytaj też: Bilet za 9 euro bije rekordy popularności! Jak tanio podróżować po Niemczech? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Lubisz wypoczywać nad polskim morzem?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać
Nasi Partnerzy polecają