Radni chcą więcej kaczkomatów w Szczecinie. Padły konkretne lokalizacje

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Radni chcą więcej "kaczkomatów" w Szczecinie. Padły konkretne lokalizacje

Radni chcą więcej "kaczkomatów" w Szczecinie. Padły konkretne lokalizacje

2022-02-22 10:10

Pojawiły się zaledwie kilka dni temu i wzbudziły duże zainteresowanie. Dystrybutory z karmą dla ptaków stanęły w trzech miejscach w Szczecinie. Jednak zdaniem radnych, takich urządzeń powinno być w mieście zdecydowanie więcej. Podali nawet lokalizacje, w których powinny pojawić się "kaczkomaty".

Ptasie bufety, zwane potocznie "kaczkomatami" pojawiły się na Syrenich Stawach, obok Stawu Wędkarskiego na Głębokim oraz na terenie osiedla nad jeziorem Dąbie. To prywatna inicjatywa jednego z deweloperów, mająca na celu prawidłowych nawyków związanych z dokarmianiem ptaków w mieście. Wrzucając do automatu dwuzłotową monetę, można pobrać garść ziaren, którymi można karmić kaczki lub łabędzie. W przeciwieństwie do pokruszonego pieczywa, jest to zdrowy pokarm, który nie zagraża zdrowiu i życiu ptaków. Pieniądze, które zostają wrzucone do automatu, mają na celu pokryć koszt stałej obsługi urządzenia, dbania o czystość wokół niego czy systematycznego uzupełniania urządzeń w karmę.

Czytaj więcej: Nie karm ptaków chlebem, skorzystaj z "kaczkomatu"! Pierwsze ptasie bufety stanęły w Szczecinie [ZDJECIA, WIDEO]

Nie dokarmiaj ptaków chlebem! W Szczecinie pojawiły się ptasie bufety

"To świetna kampania informacyjna, którą warto wesprzeć również przez zaangażowanie w nią miasta. Mieszkańcy zwrócili nam uwagę, że miejsc w naszym mieście, gdzie dokarmia się ptaki jest zdecydowanie więcej"

- twierdzą szczecińscy radni: Marcin Biskupski, Patryk Jaskulski i Łukasz Kadłubowski, którzy złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

W swojej interpelacji radni podali również lokalizacje miejsc, w których miałyby pojawić się kolejne ptasie bufety. Są to:

  • Staw Brodowski
  • Jezioro Głębokie
  • Jezioro Słoneczne
  • Jezioro Goplany
  • Nad Rusałką
  • Jeleni Staw
  • Rubinowy Staw
  • Jaśminowy Staw
  • Bliźniacze Stawy
  • Jaworowy Staw

Ich zdaniem, koszt ustawienia pojemników we wszystkich wskazanych lokalizacjach nie powinien przekroczyć kwoty 20 tysięcy złotych, co byłoby niewielkim obciążeniem dla budżetu miasta, a miałoby ogromny wpływ na sytuację dziko żyjących ptaków i nawyki mieszkańców.

Pomysł na postawienie "kaczkomatów" w Szczecinie pojawiał się już jako projekt w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim, niestety nie doczekał się realizacji, gdyż nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.

Czytaj też: Uderzenie wiosny w Szczecinie. Nie tylko krokusy budzą się do życia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy dokarmiasz dzikie ptaki?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany