Sklep założony przez fundację Sue Ryder, zostanie otwarty przy placu Lotników, w miejscu, gdzie do niedawna znajdował się sklep "1001 Drobiazgów" należący do sieci Społem. Będzie można w nim kupić przedmioty "z drugiej ręki": m.in. ubrania, książki, płyty, artykuły wyposażenia wnętrz itp. Zysk ze sprzedaży, po potrąceniu kosztów związanych z utrzymaniem placówki, będzie przekazywany na cele dobroczynne. Na początku działalności szczecińskiej placówki wsparcie otrzyma Uczniowski Klub Sportowy „Iskierka” przy Zespole Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie. Z biegiem czasu lista organizacji będzie się wydłużać.
Zobacz też: Czy to już WIOSNA? Pierwsze krokusy zakwitły na Jasnych Błoniach w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Otwarcie sklepu charytatywnego Sue Ryder przy placu Lotników planowane jest już niebawem. Pierwsi klienci będą mogli zrobić zakupy już 18 marca.
Sklepy charytatywne przyjmują również darowizny. Można przekazać rzeczy, z których inni mogą jeszcze skorzystać: odzież (czystą, niekoniecznie wyprasowaną), obuwie, książki, albumy, płyty z muzyką i filmami, biżuterię, ozdoby, drobne AGD, sprzęt sportowy, a nawet meble. Dary muszą być w dobrym stanie i kompletne. Istnieje też wykaz rzeczy, których nie można włączyć do sprzedaży. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa i higieny. Są to m.in.: broń, kuchenki i butle gazowe, gaśnice, narzędzia elektryczne bez instrukcji obsługi, sprzęt dla dzieci bez oryginalnych etykiet, zabawki bez znaku CE, używane kołdry i poduszki, bielizna osobista, okulary, leki czy alkohol.
Do szczecińskiego sklepu dary można przynosić już od 15 lutego. Przyjmowanie przedmiotów, które później zostaną wystawione do sprzedaży odbywa się podczas dyżurów w poniedziałki i czwartki, w godzinach 15:00-17:00, a także we wtorki, środy i piątki, w godzinach 12:00-14:00.
Dotychczas w Szczecinie, na podobnej zasadzie, funkcjonowała "Galeria Szpargałek". Jej klienci, kupując różne przedmioty, wspierali organizacje pożytku publicznego. Za zakupy płaciło się jednak za pomocą bonów, a sprzedaż odbywała się w wybrane dni. Obecnie "Szpargałek" jest zamknięty, ze względu na panującą pandemię. W przypadku sklepu charytatywnego przy placu Lotników sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej - będzie on działał podobnie jak większość placówek handlowych, czyli codziennie.
W Wielkiej Brytanii funkcjonuje około 450 sklepów należących do fundacji Sue Ryder. Pierwszy sklep charytatywny w Polsce powstał w 1992 roku w Warszawie. Obecnie jest ich w stolicy już pięć. Wkrótce kolejny zostanie otwarty w Szczecinie.
Więcej o działalności fundacji Sue Ryder można przeczytać na stronie fundacjasueryder.pl.