Kamienica przy ul. Kopernika zachwyca w dzień i w nocy

i

Autor: UM Szczecin Po remoncie elewacji, kamienica przy ul. Kopernika zachwyca wyglądem zarówno w dzień jak i w nocy

Przygotowania do remontu trwały kilka lat. Kamienica w centrum Szczecina zachwyca w dzień i w nocy [ZDJĘCIA]

2022-03-15 11:57

To jedna z ciekawszych rewitalizacji śródmiejskich kamienic w ostatnich latach. Jej mieszkańcy przygotowywali się do odnowienia nieruchomości kilka lat, konsultując zakres prac ze specjalistami i mieszkańcami innych budynków. Efekty remontu elewacji kamienicy przy ul. Kopernika w Szczecinie można podziwiać zarówno w ciągu dnia, jak i po zmierzchu, gdyż fasada zyskała iluminację.

Jasne kolory wyremontowanej elewacji kamienicy przy ul. Kopernika 11/12 oraz odrestaurowane akcenty rzeźbiarskie na budynku przyciągają wzrok.

- Aby osiągnąć taki efekt, trzeba było przeprowadzić szereg różnych prac - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. Zakres robót, jak w zwykle przy takich remontach, został starannie określony. W ramach inwestycji wykonano m.in.: nową elewację wraz z dociepleniem, odnowiono sztukaterie, zrobiono podświetlenie i wymieniono okna balkonowe.

Poza tym, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi gruntownie wyremontowano również klatkę schodową, w której przeprowadzono renowację schodów, poręczy i tralek. Dodatkowo wykonano renowację bram, a w przejściu położono glazurę i wykonano oświetlenie.

- Wykonano wnękę i przywrócono oryginalne drzwi do lokalu nr 1 - dodaje Tomasz Klek. - W ramach inwestycji wymieniono także instalację kanalizacyjną poziomą i deszczową biegnącą od podwórza przez front do ulicy Kopernika.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mimo upływu całych dziesięcioleci, kamienica wciąż nosiła ślady wojny.

- Podczas wykonywania prac elewacyjnych, wyciągnięto ze ściany odłamki pocisków artyleryjskich - podkreśla Tomasz Klek.

Kilka lat temu podwórze tej kamienicy było miejscem ciekawych, artystycznych inicjatyw. To tutaj, w 2015 roku odbyła się np. wystawa "Szczecińskie podwórka jak galerie sztuki – Pamięć Miasta", poświęcona wspomnieniom osób, które mieszkają lub mieszkały w tym miejscu.

Rewitalizację kamienicy przy ul. Kopernika 11/12 przeprowadziła wspólnota mieszkaniowa, w której miasto ma blisko 40 procent udziałów. Koszt remontu wyniósł 627 tysięcy złotych.

Czytaj też: Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!
Nasi Partnerzy polecają