Przez dziesięciolecia szpecił okolicę. Wiadukt w rejonie szczecińskiego dworca już nie straszy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wiadukt kolejowy nad ul. Kolumba został gruntownie przebudowany

Przez dziesięciolecia szpecił okolicę. Wiadukt w rejonie szczecińskiego dworca już nie straszy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-12 14:32

To była wątpliwa wizytówka, która witała podróżnych przyjeżdżających do Szczecina. Brudny, rdzewiejący wiadukt kolejowy nad ulicą Kolumba przez dziesięciolecia straszył brzydotą. Na szczęście to już przeszłość. W ostatnich miesiącach obiekt przeszedł gruntowną modernizację.

Stan techniczny i wygląd wiaduktu kolejowego nad skrzyżowaniem ulic Kolumba i Nowej pozostawiały wiele do życzenia. W 2021 roku rozpoczął się remont wysłużonego obiektu, którym każdego dnia jeżdżą dziesiątki pociągów w stronę stacji Szczecin Port Centralny i dalej, m.in. w kierunku Stargardu i Gryfina i dalej w różne strony Polski.

Czytaj też: Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Prace miały na celu nie tylko poprawę estetyki wiaduktu, ale przede wszystkim jego stan techniczny, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżnych.W ramach inwestycji przebudowane filary oraz zostały wzmocnione przyczółki. Wymieniono również przęsła wiaduktu, a co za tym idzie - tory i sieć trakcyjną. Naprawie został poddany także 40-metrowy odcinek muru oporowego wzdłuż ulicy Owocowej, gdzie zostały uzupełnione ubytki w ścianie i gzymsie. Całość prac kosztowała ponad 10 milionów złotych.

Obecnie w sąsiedztwie wyremontowanego wiaduktu trwają prace drogowe, związane z zupełnie inną inwestycją, a mianowicie rozpoczętą na początku stycznia przebudową torowiska tramwajowego i ulicy Kolumba.

To już kolejna taka inwestycja w Szczecinie, W 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontowały wiadukt na skrzyżowaniu ul. Kolumba i Zapadłej. Modernizacji doczekał się również ponad 430-metrowy mur oporowy wzdłuż ul. Kolumba. Prace kosztowały prawie 4 miliony złotych.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Co sądzisz o estetyce w Szczecinie?
Przez lata szpecił okolicę. Wiadukt przy szczecińskim dworcu jest jak nowy
Nasi Partnerzy polecają