Przetransportowali wątrobę do Szczecina. Szybki transport z Krakowa uratował życie pacjentki

i

Autor: Facebook / Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej Przetransportowali wątrobę do Szczecina. Szybki transport z Krakowa uratował życie pacjentki

Spisali się na medal!

Przetransportowali wątrobę z Krakowa do Szczecina. Szybki transport uratował życie pacjentki

2022-09-07 21:57

Wątrobę pobrali w Krakowe, a następnie przetransportowali ją samolotem Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej na lotnisko w Goleniowie, skąd już drogą lądową przewieźli ją do szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, gdzie pacjentka oczekiwała na przeszczep. Lekarze w błyskawicznym tempie dwóch godzin pokonali dystans ponad 1300 kilometrów, co w przypadku transportu drogą lądową zajęłoby kilka razy dłużej.

Dla Zespołu Transplantacyjnego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie było to trzydzieste przeszczepienie wątroby w tym roku i 977. od początku programu transplantacyjnego w szczecińskiej placówce. Organ został pobrany od dawcy w Krakowie 31 sierpnia i w ciągu zaledwie dwóch godzin trafił na blok operacyjny w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, gdzie wraz z pacjentką czekał na niego zespół chirurgów transplantologów i pielęgniarek.

Czytaj też: "Kuchenne rewolucje" w Szczecinie. Magda Gessler odwiedziła "Elegancko Cafe". Rodzinne konflikty i mocne słowa. Kiedy emisja w TVN?

Ciąg dalszy pod wideo

Niezwykła akcja policji. Pilotowali samochód z dzieckiem do przeszczepu

Pacjentka oczekiwała na przeszczep blisko rok. Obecnie, po przeszczepie wraca do zdrowia. Jak informują przedstawiciele szpitala, biorczyni czuje się dobrze i wszystko wskazuje na to, że już niebawem opuści placówkę.

Działania lekarzy wsparła Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, która umożliwiła szybki i sprawny transport organu do przeszczepu samolotem M28B Bryza. Dzięki pomocy wojska, czas transportu był zdecydowanie krótszy, co z kolei umożliwiło znaczne skrócenie szkodliwego dla organu zimnego czasu niedokrwienia, gdyż drogą lądową taka podróż zajęłaby prawie sześć godzin.

"Dziękujemy załodze – pilotom i technikom samolotu BLMW za bezpieczne i profesjonalne wsparcie w ramach „Akcji Serce”. Samolot M28B Bryza wykonał ratujący życie przelot po trasie Gdynia – Kraków – Szczecin – Gdynia"

- czytamy na facebookowym profilu Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

Czytaj też: Oszustwo "na węgiel" to nowa metoda przestępców. Mieszkanka Stargardu straciła ponad 10 tys. złotych

Sonda
Czy zgodziłbyś się na pobranie twoich narządów do przeszczepów w razie śmierci?