Na wysokość emerytury składa się kilka czynników. Jest to kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta. Rekordziści mogą otrzymywać co miesiąc nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ile jednak może wynieść emerytura w sytuacji, gdy staż pracy jest wyjątkowo niski, np. jak w przypadku mieszkanki województwa zachodniopomorskiego, która przez całe dorosłe życie przepracowała dosłownie jeden dzień. Kwota zdecydowanie zaskakuje.
Polecany artykuł:
3 grosze. Tyle dokładnie wynosi najniższe świadczenie emerytalne na Pomorzu Zachodnim, które jest również jednym z najniższych w kraju.
- Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 60 lat, a jej okres składkowy to tylko 1 dzień. Świadczenie przekazuje szczeciński ZUS - tłumaczy Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nieco większą, chociaż równie "mikroskopijną" emeryturę wypłaca placówka ZUS w Koszalinie. Jak informuje Karol Jagielski, jest to kwota 84 groszy.
- Trafia ona również do kobiety, której staż pracy wyniósł 2 miesiące - podkreśla rzecznik ZUS.
Dla porównania, najwyższe świadczenie, które wypłacane jest w Zachodniopomorskiem, wynosi ponad 32 tysiące złotych.
- Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 77 lat, po przepracowaniu niemal 59 lat - tłumaczy Karol Jagielski.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: