Spore utrudnienia

Przebudowa placu Zwycięstwa powoduje wiele utrudnień. Kiedy koniec zamieszania z tramwajami w centrum Szczecina?

2023-05-16 10:09

Prace przy przebudowie torowiska na placu Zwycięstwa spowodowały sporo zamieszania w kursowaniu tramwajów. Kilka linii zmieniło trasy, przez plac budowy przejeżdża jedynie "ósemka", która kończy trasę przy Bramie Portowej. Na koniec utrudnień mieszkańcy muszą jeszcze trochę poczekać. Na szczęście nie potrwa to długo.

Dotychczas, pomimo prac torowych, tramwaje mogły przejechać przez Bramę Portową. Tydzień temu stało się to niemożliwe z powodu konieczności przebudowy dwutorowego odcinka w rejonie skrzyżowania. "Siódemki" i "dziewiątki" zostały skierowane na inne trasy. Pozostała jedynie "ósemka", która kończy bieg na torze, który na co dzień ma służyć tramwajom skręcającym w ul. 3 Maja. Linia obsługiwana jest taborem dwukierunkowym. Niestety mała liczba tramwajów dwukierunkowych powoduje, że składy są mocno zatłoczone i nie kursują zbyt często. Ponadto pasażerowie jadący w stronę Prawobrzeża muszą się przesiadać. Na szczęście utrudnienia nie potrwają zbyt długo.

- Jeszcze przez dwa tygodnie obowiązywać będą aktualne zmiany w komunikacji miejskiej - tłumaczy Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Wykonawca planuje zakończyć ten etap robót do 27 maja.

Prace na placu Zwycięstwa toczą się zarówno na torowiskach jak i jezdniach i chodnikach. Z utrudnieniami muszą mierzyć się również kierowcy i piesi.

- Prace budowlane prowadzone są głównie w ciągu dnia, ale część robót realizowana jest również w godzinach wieczorno-nocnych - dodaje Piotr Zieliński. - Największy zakres robót dotyczy przebudowy torowiska tramwajowego. Prowadzone są rozbiórki starej infrastruktury i jednocześnie trwa budowa nowego torowiska. W ostatnim czasie wykonywane były m.in. podbudowy z tłucznia. Pracami objęte są również instalacje teletechniczne, a w obrębie jezdni czy chodników realizowane są roboty brukarskie.

Prace mają zakończyć się jesienią, wraz z zakończeniem przebudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego. Remont placu Zwycięstwa jest jednym z etapów tej inwestycji wartej ponad 80 milionów złotych.

Co się zmieni na placu Zwycięstwa?

Zakres prac na placu Zwycięstwa obejmuje przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych. Przebudowane zostaną perony przystankowe na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa oraz powstanie nowy przystanek na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Przebudowie poddane zostaną ponadto nawierzchnie jezdni i chodników. Wybudowane zostanę ścieżki rowerowe. Prace obejmują również usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu. Zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne i wykonane zostaną elementy małej architektury. Zagospodarowana zostanie zieleń.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają