Przebudowa pl. Zwycięstwa

Zmiany na sześciu liniach. Tramwaje dwukierunkowe i autobusy zastępcze. Utrudnienia w centrum Szczecina

2023-05-04 10:34

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na kilka tygodni sporych utrudnień w samym centrum Szczecina. W związku z kolejnym etapem przebudowy torowiska na placu Zwycięstwa wprowadzone zostaną zmiany na sześciu liniach tramwajowych, z czego dwie zostaną zawieszone, a pozostałe będą jeździć na zmienionych trasach. Po raz pierwszy zostaną również wykorzystane możliwości zakupionych w ostatnich latach tramwajów dwukierunkowych.

Zmiany w kursowaniu tramwajów nastąpią już w najbliższy poniedziałek, 8 maja. Będą one najbardziej widoczne w rejonie Bramy Portowej.

- Wstrzymany zostaje ruch tramwajowy na torze w kierunku pl. Kościuszki oraz w kierunku ul. Wyszyńskiego i pl. Żołnierza Polskiego - tłumaczy Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Uruchomiony zostaje tor w kierunku ul. Potulickiej oraz utrzymana zostaje możliwość zmiany toru na rozjeździe nakładkowym w ul. Krzywoustego.

Zmiany na sześciu liniach

Przez ulicę Krzywoustego kursować będą jedynie tramwaje linii nr 8, które będą obsługiwane taborem dwukierunkowym. "Ósemki" będą kończyły trasę na zmodernizowanym przystanku przy Bramie Portowej, gdzie będą zmieniać kierunek w stronę Gumieniec. Dodatkowo, na trasie między Gumieńcami (ul. Hrubieszowską) i placem Kościuszki kursować będą autobusy linii zastępczej 808.

2, 7 i 9 to kolejne linie tramwajowe, które będą kursowały zmienionymi trasami.

Linia 2 będzie kursować na trasie Pomorzany – pl. Rodła – al. Wyzwolenia – Turkusowa (dotychczasowy tor linii 8) według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 4–11 min w godzinach szczytu, w pozostałych godzinach bez zmian.

Linia 7 będzie kursować objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 4–11 min w godzinach szczytu, w pozostałych godzinach bez zmian.

Linia 9 będzie kursować objazdem przez ul. Jagiellońską – al. Piastów – ul. Piłsudskiego – al. Wyzwolenia – pl. Brama Portowa, według specjalnego rozkładu jazdy.

Oznacza to, że tramwaje prawie całkowicie znikną z al. Boh. Warszawy i ul. Krzywoustego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do placu Kościuszki. Będą tam realizowane wyłącznie kursy dojazdowe i zjazdowe linii 8.

Całkowicie zostaną zawieszone linie 10 i 12. "Dwunastkę" na odcinku od Pomorzan do pl. Żołnierza czasowo zastąpi "dwójka".

Jak korzystać z biletów okresowych na poszczególne linie?

Posiadacze biletów okresowych na jedną linię nie muszą mieć powodów do obaw. Będą oni mogli korzystać na ich podstawie z pozostałych linii, które pokrywają się z trasą tych, na które zakupili bilety.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe jednoliniowe na linie 2, 7 lub 9 uprawnieni są do przejazdu wszystkimi liniami na odcinkach pokrywających się ze stałą i zmienioną trasą tych linii. Dodatkowo pasażerowie posiadający bilety liniowe na linie 7 i 9 mogą podróżować na odcinku Piastów – pl. Kościuszki liniami 2, 11, 70 i 90.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe jednoliniowe na linię 8 uprawnieni są do przejazdu tą linią na zmienionej trasie oraz wszystkimi liniami na odcinkach pokrywających się ze stałą i zmienioną trasą tej linii, a także linią zastępczą 808 bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe jednoliniowe na zawieszoną linię 10 uprawnieni są do przejazdu wszystkimi liniami na odcinkach pokrywających się ze stałą trasą tej linii, a także linią zastępczą 808 bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe jednoliniowe na zawieszoną linię 12 uprawnieni są do przejazdu wszystkimi liniami na odcinkach pokrywających się ze stałą trasą tej linii.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie