Protesty w sprawie wyroku TK w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Protest kobiet w Szczecinie. W poniedziałek będzie blokada w centrum miasta

2020-10-26 15:24

Nie słabną protesty po czwartkowym ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. W poniedziałek w Szczecinie odbędzie się kolejna manifestacja. Tym razem zostanie zablokowane jedno z głównych skrzyżowań w centrum Szczecina.

Na godzinę 16:30 planowana jest samochodowa manifestacja na placu Szarych Szeregów. Wcześniej, bo o godz. 16:00, protest planowany jest na trasie między największymi galeriami handlowymi w centrum Szczecina - Galaxy i Galerią Kaskada. Oznacza to spore utrudnienia w rejonie placów Rodła i Żołnierza Polskiego.

Podobnie jak w ostatnich dniach, uczestnicy będą protestować przeciwko zakazowi usuwania ciąży w przypadku poważnych wad płodu, a także domagając się prawa kobiet do podejmowania wyboru.

Podobne manifestacje mają odbyć się w miastach w całej Polsce. Mają one na celu sparaliżowanie komunikacji w najbardziej zatłoczonych miejscach. Z kolei w środę protestujący zapowiadają odmowę wykonywania pracy zawodowej i strajk włoski.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego.

Strajk kobiet w Szczecinie