Święconka w siodle

i

Autor: Domin Święcenie pokarmów wielkanocnych w Akademickim Ośrodku Jeżdzieckim ZUT w Szczecinie

Poświęcili wielkanocne koszyczki... na koniach! Wydarzenie powróciło do Szczecina po trzech latach przerwy [ZDJĘCIA]

Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów na stół wielkanocnych. Zazwyczaj mieszkańcy idą z koszyczkami do kościołów, jednak w Szczecinie, od wielu lat tradycyjna święconka odbywa się również w dość niecodziennej oprawie. W Akademickim Ośrodku Jeździeckim Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego święcenie pokarmów odbywa się z udziałem koni. Święconka w siodle powraca po blisko trzech latach przerwy spowodowanej pandemią.

Konne święcenie pokarmów odbyło się w sobotę, 16 kwietnia w samo południe. Do ośrodka jeździeckiego na Osowie przyjechali mieszkańcy z różnych zakątków Szczecina. Obrzędu błogosławieństwa dokonał proboszcz tutejszej parafii Matki Bożej Bolesnej, ks. Robert Masalski.

Czytaj też: Sałatka jarzynowa: tradycyjna czy nowoczesna? Czego nie może zabraknąć w sałatce na Wielkanoc? Poznaj przepis Magdy Gessler i Ewy Wachowicz

Święconka w siodle. Wielka Sobota w Szczecinie

Poza tradycyjnymi koszyczkami wypełnionymi jajkami i innymi wielkanocnymi pysznościami, mieszkańcy przynieśli ze sobą jabłka, marchewki i inne przysmaki, którymi mogli nakarmić konie. Jak to zwykle bywa, najbardziej ze spotkania ze zwierzętami cieszyły się dzieci.

Święconka w siodle to wieloletnia tradycja w Szczecinie. Niestety w ostatnich dwóch latach wydarzenie musiało zostać odwołane ze względu na pandemię koronawirusa.

Czytaj też: Zdemolował parking i skosił słup na węźle Głębokie! Szaleńca za kierownicą uchwyciły kamery [WIDEO]

Sonda
Umiesz jeździć konno?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany