Pod Szczecinem pojawiły się wilki. Jak zachować się podczas spotkania z drapieżnikiem?

i

Autor: christels / CC0 / pixabay.com Pod Szczecinem pojawiły się wilki. Jak zachować się podczas spotkania z drapieżnikiem?

Pod Szczecinem pojawiły się WILKI. Jak zachować się podczas spotkania z drapieżnikiem?

2021-08-26 10:21

O tym, że w podszczecińskich lasach występują wilki, wiadomo od lat. Zazwyczaj unikają one spotkania z człowiekiem. Jednak w ostatnim czasie do Nadleśnictwa Trzebież wpływa coraz więcej informacji o tym, że mieszkańcy spotykali na swojej drodze przedstawicieli tego zagrożonego gatunku. Czy wilków należy się bać? Czy są one zagrożeniem dla człowieka? Jak należy zachować się, gdy spotkamy w lesie wilka?

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, w ostatnim czasie coraz częściej można spotkać wilki w Puszczy Wkrzańskiej, czyli w lasach znajdujących się na północ od Szczecina. Zdaniem leśników, to nic nadzwyczajnego, gdyż występują one w podszczecińskich lasach, zarówno w Puszczy Wkrzańskiej, Puszczy Goleniowskiej czy Puszczy Bukowej. Mieszkańcy obawiają się jednak o swoje bezpieczeństwo, a także o zwierzęta, które hodują w swoich gospodarstwach. Niejednokrotnie bowiem, na przestrzeni ostatnich lat, dochodziło do sytuacji, że głodne drapieżniki atakowały zwierzęta hodowlane.

Czytaj też: Wilki sieją grozę w Zachodniopomorskiem. Wataha zaatakowała stado owiec

Czy wilki są groźne dla człowieka?

Jak zapewniają leśnicy, wilki są płochliwe i zwykle unikają kontaktu z ludźmi, nawet gdy przebywają w pobliżu terenów zamieszkałych. To, że zbliżają się do siedzib ludzkich, jest jedynie przejawem ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pożywienia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być agresywne. Podobnie jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachowywać się nieobliczalnie, gdy są wystraszone, chore lub zranione. Dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z nimi.

Warto również pamiętać o kilku ważnych zasadach, m.in. o tym, żeby nie pozostawiać śmieci i odpadków żywności w lesie i pobliżu zabudowań mieszkalnych, podczas spacerów z psem w lesie prowadzić go na smyczy, nie zachęcać wilków do wyjścia z ukrycia za pomocą podrzucanego pożywienia, żeby np. zrobić mu zdjęcie, a także żeby nie próbować oswajać wilków.

Jak się zachować, gdy dojdzie do spotkania z wilkiem?

Do spotkania człowieka z wilkiem dochodzi niezwykle rzadko, gdyż te zwierzęta boją się ludzi. Jednak jeżeli już dojdzie do takiego spotkania, wilk podchodzi zbyt blisko i długo się przygląda lub zaczyna warczeć i poszczekiwać, zdaniem leśników należy podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Należy pamiętać, że wilk od 1998 roku jest objęty ochroną gatunkową. Za zabicie wilka lub jego skłusowanie grozi nawet do 5 lat więzienia.

Czytaj też: SZOK! Wilki zaatakowały gospodarstwo... i żywcem zjadły psa!

Wilk chciał zjeść fotopułapkę
Nasi Partnerzy polecają