Zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic obowiązuje w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim oraz kąpielisku nad jeziorem Drawsko w Czaplinku.
- Na kąpielisku Dąbie można już bezpiecznie wchodzić do wody. Jej dobrą jakość potwierdziły badania – poinformowała we wtorek w południe Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta Szczecin.
Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie, na miejskim kąpielisku o tej nazwie, po raz kolejny wprowadzono w poniedziałek, 12 sierpnia. Na jeden dzień. Wcześniej, z powodu zakwitu sinic, czerwone flagi wywieszano tam 31 lipca i 1 sierpnia oraz 6 sierpnia.
Polecany artykuł:
Problem z sinicami nadal obserwowany jest na kąpielisku nad jeziorem Drawsko, przy ul. Drahimskiej, w Czaplinku, gdzie nie można wchodzić do wody od 31 lipca. Zakaz kąpieli obowiązuje także - od 30 lipca, z jednodniową przerwą - w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.
Od poniedziałku znów można się kąpać w jeziorze Trzesiecko w Szczecinku – na kąpielisku nr 1 – plaża miejska oraz kąpielisku nr 3 – „Mysia wyspa”. Czerwone flagi powiewały tam od 6 sierpnia, a przyczyną wprowadzenia obostrzeń również był zakwit sinic.
Niektóre gatunki sinic produkują toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
Od niedzieli, 11 sierpnia nie ma zakazu kąpieli w Bałtyku w miejscowości Sianożęty („Radar”), gdzie od 8 sierpnia obowiązywały ograniczenia po wykryciu w wodzie bakterii Escherichia coli.
Wszystkie kąpieliska morskie w woj. zachodniopomorskim są obecnie otwarte.
Stan kąpielisk w Polsce można na bieżąco monitorować w serwisie kąpieliskowym GIS.