PlastikOFF to projekt stworzony przez dwójkę młodych ludzi – Alicję Szałańską i Jakuba Miernika. Powstał on w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Jest ona pierwszą w Polsce olimpiadą praktyczną, w ramach której uczestnicy mają za zadanie stworzyć projekt społeczny, zbiórkę charytatywną bądź kampanię reklamową na wybrany przez siebie temat. Forma projektów może być dowolna – od prelekcji po warsztaty czy bieg charytatywny. Po przejściu przez cztery etapy olimpiady (Inicjacja, Planowanie, Realizacja, Zakończenie) uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności – standardowy certyfikat Project Management Principles i jeden dodatkowy, wybrany wedle uznania. Owe certyfikaty mogą zostać dołączone do ich listów motywacyjnych na studia czy podań o pracę, zwiększając ich możliwości. Co więcej, mogą realizować oni projekt również pod patronatem różnych firm wspierających olimpiadę. W tym roku swoje partnerstwo oferuje m.in. BGK, Coca-Cola czy sieć sklepów Biedronka.
Każdy projekt stworzony w ramach Zwolnionych z Teorii musi obracać się wokół wybranego problemu społecznego i zwiększać świadomości lokalnej społeczności na jego temat. Tak jest w przypadku PlastikOFF – stworzony przez uczniów szczecińskich szkół ma na celu uświadomienie mieszkańców Szczecina, głównie młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, jak dużym problemem jest nadużywanie jednorazowych, plastikowych produktów i co mogą wybrać zamiast nich.
Przeczytaj również: "Ale urwał! Ale to było dobre!" - Hit Internetu ze Szczecina obchodzi kolejne urodziny. Jak teraz wygląda to miejsce? [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Wybraliśmy temat plastiku przede wszystkim ze względu na rozmiar szkód, jakie jego nadużywanie wyrządza naszemu środowisku i nam samym. W różnego rodzaju mediach coraz więcej mówi się o plastiku – powstają kolejne artykuły oraz badania naukowe potwierdzającego negatywny wpływ zawartych w nim związków chemicznych na nasz układ rozrodczy i gospodarkę hormonalną; w internecie znajdziemy tysiące zdjęć zaśmieconych plastikowymi odpadami plaż czy oceanów. Mimo to, ludzie wciąż często nie zdają sobie sprawy z tego, jak kończą zużyte przez nich słomki czy plastikowe sztućce i jak wielkie wpływ mają one na ekosystem - mówi Jakub Miernik, który w PlastikOFF zajmuje się głównie projektowaniem opraw graficznych postów na stronie projektu czy promujących go plakatów.
W ramach PlastikOFF Alicja i Jakub aktywnie prowadzą stronę na Facebooku, na której publikują zarówno ciekawostki na temat plastiku i jego alternatyw, jak i stworzone przez nich artykuły o regulacjach prawnych oraz zmianach wprowadzanych przez państwa w celu ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem.
Przeczytaj również: To miało być "bombowe" odkrycie. Sztorm spłatał figla mieszkańcom Mielna i saperom
- Oprócz tego organizujemy też prelekcje w szkołach podstawowych i liceach. Każda z nich rozpoczyna się od krótkiego przedstawienia naszego projektu, olimpiady Zwolnieni z Teorii oraz problemu, jakim jest nadużywanie plastiku. Następnie wyświetlamy uczniom krótki film animowany o plastiku dostępny w internecie i przechodzimy do przygotowanej przez nas prezentacji. Uczniowie mogą dowiedzieć się z niej m.in. oficjalnej definicji plastiku, jego rodzajów i oznaczeń na butelkach, a także – czym są mikroplastiki, bioplastiki i Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Przedstawiamy im alternatywy plastiku oraz porady odnośnie jego ograniczenia, pytając równocześnie o ich własne pomysły i opinie na temat przedstawionych przez nas informacji - mówi Alicja Szałańska, pomysłodawczyni projektu.
- Chcemy zachęcić w ten sposób szczecińskich uczniów do zainteresowania się problemem nadużywania plastiku i szeroko pojęta ekologią. Liczymy też, że chociaż kilku z nich postanowi zmienić coś w swoim życiu, wprowadzając nasze porady w życie! – dodaje.
Więcej informacji o projekcie PlastikOFF można znaleźć na Facebooku.