Pierwszy szczeciński drapacz chmur przejdzie metamorfozę. Zobacz jak zmieni się dawny wieżowiec TVP!

2019-05-31 11:39 Redakcja ESKA INFO
Wieżowiec TVP
Autor: Grzegorz Kluczyński Wieżowiec TVP

Kiedyś był najwyższym budynkiem w Szczecinie, od lat jest największym pustostanem w mieście. Po wielu próbach, w końcu udało się znaleźć nowego właściciela dla wieżowca, w którym swoją siedzibę miała Telewizja Polska. Niebawem zyska on zupełnie nową funkcję i nowy wygląd.

Odpowiedzialna za projekt przebudowy wieżowca pracownia Projektownia Architekci uchyliła rąbka tajemnicy i pokazała pierwsze wizualizacje budynku przy ulicy Niedziałkowskiego, który zmieni się nie do poznania i zyska zupełnie nową nazwę - Sky Garden.

Wieżowiec TVP
Autor: Grzegorz Kluczyński Wieżowiec TVP

Zobacz zdjęcia: Najwyższe budowle w Szczecinie [TOP 10]

Będzie to pierwszy w Szczecinie "zielony wieżowiec", który poza nowoczesną architekturą ma zachwycać bogatą zielenią. Budynek zmieni funkcję z biurowej na mieszkalno-usługową. Na parterze znajdą się lokale usługowe, na kolejnych dwóch kondygnacjach - biura. Pozostała część budynku (16 kondygnacji) będzie pełnić funkcje mieszkalne.

Zupełną nowością będą liczne tarasy obsadzone zielenią, wyposażone w profesjonalny system nawadniania, co sprawi, że prosta dotychczas bryła budynku ulegnie sporej przemianie. Rośliny sprawią, że blisko 70-metrowy budynek stanie się pionowym ogrodem - pierwszym takim w naszym mieście.

To był pierwszy drapacz chmur w Szczecinie

Budowę 18-kondygnacyjnego wieżowca, w którym mieściły się redakcje szczecińskiego radia i telewizji. rozpoczęto w pierwszej połowie lat 70. Budynek został oddany do użytku w 1980 roku i do czasu zbudowania kompleksu Pazim w 1992 roku, wieżowiec przy ul. Niedziałkowskiego był najwyższym budynkiem w mieście.

W 2004 roku media wyprowadziły się z budynku i przez kilka kolejnych lat próbowano go sprzedać. Ponieważ budynek nie spełniał obowiązujących norm, straż pożarna zakazała jego użytkowania. Dopiero w 2015 roku nieruchomość znalazła nowego właściciela, który postanowił przebudować dawny biurowiec na cele mieszkalne.

Przeczytaj również: Jedna z wizytówek Cedyni odzyska dawny blask. Wszystko dzięki unijnemu wsparciu

Zobacz wideo:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE