Śledzie wysypały się na bulwar... [ZDJĘCIA]

2019-05-17 14:10 Grzegorz Kluczyński

Na szczęście nie są prawdziwe. To tylko nowa rzeźba, która będzie zdobić szczeciński bulwar.  

Pięć beczek wykonanych z brązu stanęło na Bulwarze Piastowskim. To kolejny z elementów zagospodarowania Alei Żeglarzy.

Rzeźba „beczek szczecińskich” to nawiązanie do tradycji i odzwierciedlenie historii Szczecina, który swoje bogactwo w dawnych czasach zbudował m.in. na połowie tej ryby. Utarło się nawet powiedzenie, że Szczecin był miastem handlarzy ryb a zwłaszcza śledzia.

Kompozycja rzeźbiarska składa się z pięciu beczek, czterech ustawionych pionowo i jednej poziomo, z której wysypują się śledzie. Rzeźba nieprzypadkowo stanęła na nabrzeżu w tym tygodniu. W Szczecinie odbywa się właśnie doroczne spotkanie przedstawicieli branży morskiej Herring Szczecin 2019.

Koszt wykonania rzeźby to 150 tys. zł.

Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów Alei znajdują się m.in.: szkielet łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; kota żeglarza Umbriagę; rzeźby pokazujące urządzenia nawigacyjne: astrolabium, chronometr, kompas, sekstant.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE