Zmiany na Krzekowie

Pierwsze tramwaje pojadą tędy już latem. Ważna inwestycja na półmetku

2024-02-09 13:52

To jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych realizowanych obecnie w Szczecinie. Budowa nowego odcinka ulicy Sosabowskiego wraz z trasą tramwajową, która połączy Krzekowo z pętlą na os. Zawadzkiego jest już na półmetku. Dobiega końca układanie szyn, niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej. Jak zapowiadają Tramwaje Szczecińskie, pierwszy tramwaj od strony ulicy Żołnierskiej wjedzie na pętlę Szafera już latem.

Wkrótce minie rok od rozpoczęcia inwestycji. Budowa ul. Sosabowskiego rozpoczęła się 20 lutego 2023 r. Obecnie prace są na półmetku i powinny zakończyć się za rok, jednak tramwaje pojadą nową trasą już wcześniej.

- Prace idą z godnie z planem – informuje Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich. – Oddania całej arterii do użytku spodziewamy się w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj od strony Żołnierskiej na pętlę Szafera wjedzie wcześniej. Zakładamy, że będzie to przełom czerwca i lipca.

Torowisko zarówno w stronę ul. Taczaka jak i Szafera zostało ułożone i podbudowane betonem. Układane są szyny w ciągu ul. Żołnierskiej, oraz liczne rozjazdy, m.in. umożliwiające przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ul. Klonowica. W sumie długość szczecińskich torów tramwajowych zwiększy się o dwa kilometry. Obecnie robotnicy m.in. układają chodniki i przygotowują fundamenty pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci powinien zacząć się za kilka tygodni.

Nowe jezdnie i torowiska w zdecydowanej większości przebiegają przez tereny zielone, wykonawca nie napotyka więc na niespodzianki w infrastrukturze podziemnej, a to sprawia, że prace idą zgodnie z harmonogramem. W ramach inwestycji powstanie dwukierunkowa droga wraz ze ścieżką rowerową i chodnikami, trzy przystanki autobusowo-tramwajowe, jeden przystanek tramwajowy i dwie zatoki autobusowe.

W rezultacie zniknie "wąskie gardło" na ul. Szerokiej i powstanie dwupasmowa dwukierunkowa arteria, która połączy ulicę Krzywoustego na Turzynie, przez ul. 26 Kwietnia, Taczaka, Sosabowskiego i Szafera z al. Wojska Polskiego na Rondzie Olszewskiego. Obsługę linii tramwajowych ze zlikwidowanej pętli Krzekowo przejmie pętla na osiedlu Zawadzkiego. Inwestycja poprawi komunikację w rejonie ul. Szerokiej oraz dojazd do Bezrzecza i Osiedla Zawadzkiego.

Prace powinny zakończyć się w lutym 2025 r.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Widok jak z apokalipsy. Koszmarna pętla znika z krajobrazu Szczecina