Piękny żaglowiec płynie do Szczecina! Będzie można go zwiedzać! [ZDJĘCIA]

2017-09-15 20:03

Niemiecki frachtowiec Lovis przybije w sobotę, 16 września, do nabrzeża u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie. Mamy dobre wiadomości dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jednostkę z bliska: kapitan podjął już decyzję o otwarciu pokładu dla zwiedzających.

Ponad 30 metrowy żaglowiec, dwa maszty, stenga bukszprytu, zbudowany z drewna i stali, z pięćdziesięcioletnim silnikiem diesla. To wszystko umożliwia przeżycie chwil i zebranie doświadczeń, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Teraz ta pływająca historia jest dla szczecinian na wyciągnięcie ręki.

Lovis do Szczecina powinien przypłynąć w sobotę 16 września około godz. 17.00. Po planowanej wymianie załóg (która liczy łącznie 24 osoby) żaglowiec opuści nasze miasto w poniedziałek, około godz. 10.00. Z kolei pokład zostanie otwarty dla wszystkich chętnych odwiedzających w niedzielę, w godz. od 13.00 do 17.00. Warto wziąć pod uwagę, że godzina wejścia zależy od wielu czynników i może ulec zmianie.

Przeczytaj również: Wały Chrobrego zmienią się w wielki ogród [WIDEO]

Stara mądrość żeglarska mówi, że nadawanie statkowi nowego imienia przynosi nieszczęście. Lovis, zbudowana pierwotnie jako parowiec "Malmö" nosi w sobie historię wielu imion. Obecne imię armator nadał jednostce 18 marca 2000 roku. Wraz z nim zmieniło się oblicze statku.

W latach 1999 i 2000 z byłego parowca powstał żaglowiec wzorowany na bardzo podobnie skonstruowanym frachtowcu "Wilhelm Lühring". Od tego momentu Lovis przeobraża się podczas każdej przebudowy.

Pod nowym imieniem Lovis zobaczył dużo więcej niż w czasie całego poprzedniego okresu: Spitzbergen, prawie całe wybrzeże Bałtyku z cieśniną Kattegat i Zatoką Botnicką, St. Petersburg, Wyspy Brytyjskie i fjordy norweskie. Żaglowiec odbył około 60.000 mil morskich podróży. Tym samy śmiało można stwierdzić, że nowe imię przyniosło jednostce szczęście.

Lovis - dane statku

  • typ: frachtowiec o ożeglowaniu lugrowym
  • długość kadłuba: 28,5 m
  • długość kadłuba od rufy do końca bukszprytu (dziobnika): 36,5 m
  • szerokość: 5,5 m
  • zanurzenie: 2,7 m
  • wysokość grotmasztu: 27,8 m
  • wyporność: 170 t
  • powierzchnia ożaglowania: 410 m2
  • silnik: Deutz 200 KM

Przeczytaj również: Warto wybrać się na bulwary! Zapowiada się bardzo muzyczny początek weekendu!