Pełnia Śnieżnego Księżyca

i

Autor: Dale Forbes / CC0 / pixabay.com

Pełnia Śnieżnego Księżyca 2021. Kiedy i jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

2021-02-20 7:00

Przed nami druga w tym roku pełnia Księżyca. To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli obserwować już niebawem na nocnym niebie. Kiedy i jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca 2021? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Pełnia Śnieżnego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?
  2. Pełnia Śnieżnego Księżyca 2021 - kiedy przypada?
  3. Jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca?

Pełnia Śnieżnego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Nazwy kolejnych pełni Księżyca wywodzą się z Ameryki Północnej. Indianie określali każdą kolejną pełnię odrębną nazwą, zazwyczaj odnoszącą się do pory roku czy zjawisk przyrodniczych. W tym przypadku geneza nazwy jest dość prosta. O tej porze roku przypadają obfite opady śniegu, stąd takie określenie dla pełni Księżyca przypadającej w lutym.

Pełnia Śnieżnego Księżyca 2021 - kiedy przypada?

Księżyc wejdzie w fazę pełni w sobotę, 27 lutego około godz. 9:20. Wtedy nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go zaledwie przez kilka dni.

Jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może okazać się dość skomplikowane, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu lub śniegu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Zobacz też: SPEKTAKULARNA pełnia Wilczego Księżyca. Zobacz WYJĄTKOWY film i zdjęcia! [WIDEO, GALERIA]

Sonda
Czy obserwujesz zjawiska astronomiczne?
Świnoujście: Hipnotyzujący Bałtyk w zimowej odsłonie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany