Pełnia Księżyca

i

Autor: mcbeaner / CC0 / pixabay.com

Pełnia Robaczego Księżyca 2021. Ciekawe zjawisko na początku wiosny. Kiedy obserwować?

2021-03-19 22:19

Przed nami pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli obserwować już niebawem na nocnym niebie. Kiedy można zobaczyć pełnię Robaczego Księżyca? Jaka jest geneza tej oryginalnej nazwy i jak najlepiej obserwować to zjawisko? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Pełnia Robaczego Księżyca - skąd pochodzi nazwa?
  2. Pełnia Robaczego Księżyca 2021 - kiedy obserwować?
  3. Jak obserwować Robaczego Księżyca?

Pełnia Robaczego Księżyca - skąd pochodzi nazwa?

Nazwa pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy zaobserwowali, że podczas występowania ostatniej zimowej lub pierwszej wiosennej pełni Księżyca, wraz ze wzrostem temperatury po zimie, na rozmokniętą ziemię wypełzają dżdżownice i robaki. To samo zjawisko nosi również inną nazwę: Pełnia Klonowego Księżyca. A to dlatego, że na przełomie zimy i wiosny w klonach zaczynają pojawiać się pierwsze soki.

Pełnia Robaczego Księżyca 2021 - kiedy obserwować?

Pełnię Robaczego Księżyca będzie można podziwiać w niedzielę, 28 marca. Około godziny 20:50 Księżyc nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go zaledwie przez kilka dni.

Rozwiąż QUIZ: Które miasto jest większe? Naprawdę MOCNO się zdziwisz!

Jak obserwować Robaczego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może okazać się dość skomplikowane, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu lub śniegu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Sonda
Pełnia Księżyca - czy dobrze śpisz w nocy?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany