Dzień Pasztecika Szczecińskiego

i

Autor: Radio ESKA Szczecin Dzień Pasztecika Szczecińskiego

Pasztecik Szczeciński ma już 51 lat! Wyjątkowe świętowanie w dobie pandemii

2020-10-20 8:44

Ten szczeciński przysmak znany jest w całej Polsce. We wtorek, 20 października, po raz kolejny będziemy obchodzić Święto Pasztecika Szczecińskiego, czyli ulubionego przysmaku mieszkańców i "pozycji obowiązkowej" każdego turysty odwiedzającego nasze miasto. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, obchody tego wyjątkowego święta, będą nieco inne niż zwykle.

Święto Pasztecika Szczecińskiego to jednocześnie jego 51. urodziny. Najstarszy bar serwujący ten przysmak powstał w 1969 roku przy al. Wojska Polskiego. Do produkcji pasztecików używano maszyny sprowadzonej ze Związku Radzieckiego.

W 2010 roku pasztecik został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa zachodniopomorskiego. Oznacza to, że wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać jego receptury. Dzień Pasztecika Szczecińskiego obchodzony jest od 2015 roku.

Bar gastronomiczny "Pasztecik" przy al. Wojska Polskiego 46 od lat przyciąga szczecinian i turystów niezmieniającym się smakiem i wystrojem przywołującym na myśl czasy PRL. Jest to także jedna z flagowych marek "Słynnej Alei", tj. rewitalizowanego śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, obchody Święta Pasztecika Szczecińskiego przenoszą się do Internetu. Miłośnicy przysmaku mogą dołączyć do wydarzenia na Facebooku, gdzie w ciągu dnia będą pojawiać się ciekawostki związane z pasztecikami i ich ponad półwieczną historią. Bar przy al. Wojska Polskiego wciąż pozostaje jednak otwarty, więc na degustację pasztecika można się wybrać w dowolnym momencie, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Co wiesz o paszteciku szczecińskim?

Pytanie 1 z 7
Pierwsze paszteciki pojawiły się w sprzedaży:
Otwarta siłownia w Krakowie