Wielkie sprzątanie brzegów Parnicy

i

Autor: Patryk Dulny / Stowarzyszenie Wywrotka Kajakowy Eko Patrol zbierał odpady porzucone na brzegach rzeki Parnicy w Szczecinie

Parnica jak wielki śmietnik. Co szczecinianie wyrzucają do rzeki? [ZDJĘCIA]

2021-08-18 12:53

Pomimo coraz większej świadomości ekologicznej, a także licznych apeli o to, by dbać o nasze otoczenie, zbiorniki wodne wciąż traktowane są jak wysypiska śmieci. Do Odry i innych rzek przepływających przez Szczecin trafiają niezliczone ilości odpadów. Stowarzyszenie Wywrotka po raz kolejny zorganizowało Kajakowy Eko Patrol czyli akcję sprzątania akwenów.

Wielkie sprzątanie odbyło się w minioną niedzielę. Tym razem za swój cel obrano Parnicę i jej industrialne nabrzeża, na których z jednej strony chętnie przesiadują wędkarze, a z drugiej strony okoliczne zakłady przemysłowe też potrafią pozostawić różne odpady.

"Nie od dziś wiadomo, że wędkarze to najwięksi nabrzeżni śmieciarze, którzy zostawiają po sobie niezliczone ilości butelek, puszek, plastikowych opakowań, foliówek czy żyłek. W ustronnych miejscach czują się totalnie bezkarni, choć najbardziej zdumiewa fakt, że zaśmiecają miejsca, do których potem sami wracają i przesiadują"

- informują przedstawiciele Stowarzyszenia Wywrotka.

Czytaj też: Fontanna w centrum Szczecina od lat nie tryska wodą. Co dalej z "Labiryntem"?

Ostatni Kajakowy Eko Patrol może tylko to potwierdzić, bo tego typu śmieci z brzegu Parnicy uzbierano ponad 20 dużych worków. Nie brakowało też śmieciowych „klasyków” wyławianych podczas każdych tego typu akcji, czyli opon od ciężarówek, lodówki czy beczki. Z ciekawych znalezisk trafił się stary bojler, duża kanka na mleko, zbiornik paliwowy i kanister. Łącznie dało to w sumie 702 kg śmieci, z których zdecydowana większość to pozostałości po wędkarzach.

Śmieci te zostaną odebrane przez firmę Remondis Szczecin, która od samego początku wspiera wydarzenie Stowarzyszenia Wywrotka. Tym razem wsparcia kajakarzom udzielili również harcerze z Harcerskiego Ośrodka Żeglarskiego w Szczecinie, którzy także zaangażowali się w sprzątanie brzegu oraz pomogli w transporcie części śmieci swoją łodzią.

Kolejny Kajakowy Eko Patrol odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia na Skolwinie. Tym razem industrialne klimaty zostaną zamienione na piękną, lecz także zanieczyszczoną przyrodę rzeki Łarpia, biegnącą w kierunku Polic. Tradycyjnie każdy chętny będzie mógł wziąć udział w akcji i na własne oczy zobaczyć skalę zanieczyszczeń przyrody dokonywaną przez ludzi. Szczegóły już wkrótce na stronie stowarzyszenia.

Czytaj też: Dobra: Kocie przedszkole pęka w szwach. Przygarnij malucha!

Sonda
Czy Szczecin jest czystym miastem?
Pociąg-widmo pod Kołbaskowem