Drzewo jakiego gatunku jest najstarszym w Polsce? Wiele osób bez zastanowienia powiedziałoby pewnie, że dąb. Otóż nie jest to prawdą. Wprawdzie w dziesiątce najstarszych polskich drzew znajdują się dęby, jednak zdecydowaną większość stanowią cisy, które mogą przeżyć nawet ponad tysiąc lat. I to właśnie przedstawiciel tego gatunku nosi zaszczytny tytuł najstarszego drzewa w Polsce. Gdzie go znajdziemy?
Gdzie rośnie najstarsze drzewo w Polsce? Pamięta czasy przed Mieszkiem I
Żeby zobaczyć najstarsze drzewa w Polsce, trzeba wybrać się na Dolny Śląsk, a dokładniej do Henrykowa Lubańskiego. To cis pospolity, nazywany Cisem Henrykowskim lub po prostu Henrykiem. Jego wiek określa się na około 1300 lat. Jak wskazują badacze, "Henryk" wyrósł około 735 roku i przetrwał do dnia dzisiejszego, mimo uszkodzeń, których doznał m.in. w czasie II wojny światowej. Pojawiają się jednak opinie, że cis w Henrykowie Lubańskim jest prawie o połowę młodszy i liczy sobie około 700-750 lat. Oficjalnie jednak uważany jest za najstarsze drzewo w Polsce.
Na kolejnych pozycjach na podium również znajdują się cisy. Na drugiej pozycji znalazł się cis pospolity z Bystrej, którego wiek szacuje się na ponad 900 lat i oceniany na około 820 lat cis pospolity z Bystrzycy.
Kolejne najstarsze cisy w Polsce mają niewiele ponad 700 lat. To okazy z Murowanej Gośliny, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.
Wśród najstarszych drzew w Polsce znajdują się również dęby. Najbardziej wiekowym z nich jest 800-letni Bolesław z Bagicza pod Kołobrzegiem. Nieco młodszy jest dąb "Chrobry" z Borów Dolnośląskich, którego wiek szacuje się na 740 lat oraz dęby znad jeziora Tolmicko, z Bąkowa i Bartkowa, które przeżyły ponad 700 lat. Najsłynniejszy dąb w Polsce, czyli "Bartek" z Zagnańska koło Kielc ma "tylko" około 680 lat.
Innym długowiecznym gatunkiem są lipy. Najstarsza lipa rośnie w Cielętnikach koło Częstochowy. Jest dużo młodsza niż wspomniane cisy i dęby, jednak jej wiek również budzi zaskoczenie. Szacuje się go na około 520 lat.
Polecany artykuł:
Najstarsze drzewo na świecie jest starsze niż egipskie piramidy
Żeby zobaczyć najstarsze drzewo na świecie, wcale nie trzeba lecieć na drugą półkulę i pokonywać ocean. Wystarczy wybrać się do naszego sąsiada z drugiej strony Morza Bałtyckiego, czyli Szwecji. To właśnie tam, w Parku Narodowym Fulufjället rośnie świerk Old Tjikko, który został uznany za prawdziwego rekordzistę. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań jego wiek oceniono na ponad 9500 lat! Dla porównania, wiek egipskich piramid w Gizie szacuje się na około 4,5 tysiąca lat.