Pełnia Księżyca

i

Autor: Psaiko / CC0 / pixabay.com

Ostatnia pełnia Księżyca w 2020 roku jest wyjątkowa. Czy okaże się PECHOWA?

2020-12-30 8:07

Ostatnia w 2020 roku pełnia Księżyca jest jedyna w swoim rodzaju, gdyż występuje po raz trzynasty w jednym roku. Kiedy można podziwiać "Zimowy Księżyc"? Czy ze względu na tę wyjątkową liczbę, ta pełnia okaże się pechowa?

Pełnia Księżyca w grudniu 2020 r. - kiedy i jak obserwować?

Grudniowa pełnia Księżyca osiągnie pełny efekt w środę, 30 grudnia, w godzinach porannych. Będzie można podziwiać ją również wieczorem. Do jej obserwacji wystarczy nam... bezchmurne niebo. Do obserwacji Księżyca nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy przede wszystkim bezchmurne niebo. O ile to możliwe, warto również wybrać się za miasto, gdzie niebo jest pozbawione tzw. "zanieczyszczenia światłem", co sprzyja również obserwacji gwiazd.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Dlaczego w 2020 jest 13 pełni Księżyca?

Pełnia Księżyca występuje średnio raz w każdym kolejnym miesiącu, co oznacza, że w roku powinno ich być 12. Zdarzają się jednak wyjątki. Księżyc w pełni możemy obserwować raz na 29 dni, co może sprawić, że co jakiś czas zjawisko może wystąpić 2 razy w jednym miesiącu - mówimy wówczas o tzw. "pełni niebieskiego Księżyca". Wtedy też może się przytrafić nie 12, lecz 13 pełni w ciągu jednego roku.

Trzynasta pełnia w 2020 przyniesie nam pecha?

Pełnia Księżyca występująca w grudniu, nazywana jest potocznie "zimowym Księżycem", "Księżycem długich nocy" lub "dębową pełnią". W tym wyjątkowym roku zjawisko pełni Księżyca wystąpiło aż 13 razy. Pełnia 30.12.2020 będzie właśnie trzynastą z kolei. Liczba "13" wielu kojarzy się z pechem. Czy w związku z tym, ostatnia pełnia 2020 roku przyniesie nam pecha? Akurat w tym przypadku nie ma żadnych naukowych dowodów, jednak zimowe pełnie Księżyca, zwłaszcza te występujące na przełomie roku, mają szczególne znaczenie. Mogą one wyjątkowo mocno wpływać na nasze samopoczucie. "Zimowy Księżyc" to zjawisko występujące podczas najdłuższych nocy w roku, Księżyc utrzymuje się nad horyzontem dłużej niż w innych porach roku, co może powodować zmęczenie lub bezsenność. Jak sobie z tym radzić? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczą do tego... grube zasłony w sypialni, które ograniczą dostęp księżycowego światła, a co za tym idzie - zapewnią spokojny, niczym nie zmącony sen.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Sonda
Wierzysz w przesądy?
Wiśnia japońska na Jasnych Błoniach zakwitła na same święta!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany