Będzie nową atrakcją turystyczną?

Oryginalna ławka stanęła na szczecińskiej Łasztowni. Ma upamiętnić ważną inwestycję

2022-11-10 17:16

W ostatnim czasie ławki stały się popularną formą upamiętnienia różnych wydarzeń. Wprawdzie w Szczecinie nie stanęła słynna "patriotyczna" ławeczka z instrukcją obsługi, to nasze miasto może pochwalić się ławką, która powstała z okazji zakończenia ważnej inwestycji dla Szczecina i regionu. Można ją podziwiać, a także na niej usiąść na Nabrzeżu Starówka na Łasztowni, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Nieco uśpiona o tej porze roku Łasztownia wzbogaciła się o kolejną atrakcję dla mieszkańców i turystów. To ławka, która upamiętnia ważną inwestycję. Chodzi o pogłębienie toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia do 12,5 metra.

Ławka, której oficjalne odsłonięcie w obecności wojewody i ministra gospodarki morskiej odbyło się w środę, 9 listopada, znajduje się na Nabrzeżu Starówka, w sąsiedztwie mariny i mostu prowadzącego na Wyspę Grodzką. To betonowa konstrukcja z siedziskiem. Umieszczono na niej informację o inwestycji polegającej na pogłębieniu toru wodnego, mapę przedstawiającą Odry i Zalewu Szczecińskiego z lokalizacją nowych wysp. Są też logotypy Urzędu Morskiego i wykonawcy prac.

Oryginalna ławka na Łasztowni. Upamiętnia ważną inwestycję dla Szczecina i regionu

To kolejny, poza m.in. napisem "Szczecin" czy pomnikiem Krzysztofa Jarzyny element małej architektury, który ma na celu uatrakcyjnić przestrzeń Łasztowni. W pogodne dni można usiąść na ławce, by odpocząć po spacerze i podziwiać panoramę Szczecina.

Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m to ważna inwestycja dla szczecińskiego portu. Umożliwi ona wpływanie do Szczecina większych jednostek. Przygotowania trwały od lat 90. XX wieku. Prace przy pogłębianiu toru były realizowane w latach 2018-2022. Podczas prac nie tylko pogłębiono tor wodny, ale również z wydobytego urobku usypano dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim. Dokonano również wielu ciekawych odkryć historycznych, podnosząc z dna pamiątki sprzed dziesiątek lat.

Inwestycja kosztowała blisko 2 miliardy złotych, z czego ponad połowa pochodziła z unijnej dotacji.

Sonda
Co sądzisz o estetyce w Szczecinie?
Nasi Partnerzy polecają