Okręty NATO zacumują w Szczecinie

i

Autor: mat. prasowe

Okręty NATO zacumują w Szczecinie. Będzie można je oglądać przez cały weekend

2021-05-19 13:40

Sześć okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 pojawi się w Szczecinie. W piątek, 21 maja około godziny 13:00 zacumują u stóp Wałów Chrobrego i pozostaną w naszym mieście przez kilka kolejnych dni.

Wizyta potrwa do 24 maja. Stała Grupa Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG 1) jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie. Jednostki zostały podzielone na zespoły wokół Morza Śródziemnego i w rejonie Europy Północnej. W ten sposób NATO jest zawsze obecne na morzu wokół Europy. SNMCMG1 została aktywowana 11 maja 1973 roku i jest najstarszą z tych czterech grup, liczącą sobie 58 lat.

Od 14 stycznia 2021 roku SNMCMG 1 jest pod dowództwem komandora Jana Wijchersa i jego międzynarodowego sztabu, który składa się z przedstawicieli Polski, Holandii, Norwegii i Belgii i stacjonuje na BNS Godetia, który jest okrętem dowodzenia. Obecnie w skład sił wchodzi jeszcze 5 innych jednostek: ENS Ugandi, FGS Sulzbach-Rosenberg, BNS Crocus, HNLMS Zierikzee i HMS Pembroke.

Zobacz też: Pomnik paprykarza ma znów stanąć na szczecińskiej Łasztowni. Czy pozostanie tam na dłużej?

Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa odbędzie intensywne szkolenie z Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP, co z pewnością przyczyni się do utrzymania gotowości SNMCMG1.

Więcej informacji na stronie mc.nato.int/snmcmg1.

Czytaj też: Szczecin: Nowe zasady parkowania na Starym Mieście [PODSTREFY, CENNIK]

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu
Nasi Partnerzy polecają