Okręty NATO zacumowały w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Okręty NATO zacumowały u stóp Wałów Chrobrego w Szczecinie

Okręty NATO zacumowały w Szczecinie. Robią wrażenie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-11-14 10:57

W piątek, 12 listopada, do portu w Szczecinie wszedł międzynarodowy zespół okrętów "Tarczy Przeciwminowej NATO" dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Jednostki zacumowały u stóp Wałów Chrobrego i wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu wspólnych manewrów z Marynarką Wojenną RP w ramach operacji pk. Solidarna Belona.

- Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) to najstarszy z czterech natowskich zespołów okrętowych, stale operujących na morskich akwenach Europy - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. - Od 2 października 2021 roku na czele zespołu stoi oficer Marynarki Wojennej RP – komandor porucznik Michał Dziugan, który wraz z międzynarodowym sztabem kieruje działaniami zespołu. Trzon sztabu stanowią oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Bułgarii, Estonii i Norwegii. Polscy marynarze na pokładzie okrętu flagowego FGS „Elbe” sformowali Polski Kontyngent Wojskowy Morze Północne, którego głównym zadaniem jest dowodzenie Standing NATO Mine Countermeasures Group 1.

Oprócz niemieckiego FGS „Elbe”, w składze zespołu operują również niszczyciele min: holenderski HNLMS „Vlaardingen” oraz niemiecki FGS „Bad Bevensen” wraz z dwoma dronami typu Seahund.

Czytaj też: Zachodniopomorscy przedsiębiorcy o budowie SKM: "To potrzebna inwestycja"

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Celem wizyty w Szczecinie jest uzupełnienie zapasów okrętowych oraz przygotowanie się załóg do realizacji dalszych zadań na morzu. - Szczeciński port już na stałe wpisał się w harmonogram działalności NATOwskich zespołów okrętów, co znacząco wpływa na atrakcyjność kalendarza wydarzeń marynistycznych całego regionu - dodaje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. - W tym roku będzie to już druga wizyta SNMCMG1 w Szczecinie. Poprzednio okręty „Tarczy Przeciwminowej NATO” zatrzymały się przy Wałach Chrobrego pod koniec maja br. Wówczas były to okręty z Belgii, Estonii, Holandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.

Niestety okręty nie udostępnią tym razem swoich pokładów do zwiedzania, ze względu na surowe restrykcje i środki zapobiegawcze wprowadzone w grupie, chroniące załogi przed zachorowaniem na COVID-19. Można jednak podziwiać je z zewnątrz. Oglądane zarówno z tarasów na Wałach Chrobrego, jak i z nabrzeża, robią ogromne wrażenie. Szczecinianie i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia na ich tle. Jednostki pozostaną w Szczecinie do poniedziałku, 15 listopada.

Dotychczas pod polskim dowództwem okręty wzięły udział między innymi w operacji usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej zalegających na dnie Morza Północnego. Operacja pod nazwą Beneficial Cooperation prowadzona na wodach terytorialnych Holandii i Belgii zakończyła się 20 października. Ostatni tydzień przeznaczony był na wspólne manewry z polską Marynarką Wojenną w ramach drugiej edycji sojuszniczej operacji morskiej pod kryptonimem Solidarna Belona. Głównym celem ćwiczeń prowadzonych od 8 listopada była integracja zdolności okrętów Marynarki Wojennej oraz okrętów stałego zespołu NATO ze wspierającymi ich działania jednostkami brzegowymi, wydzielonymi elementami lotnictwa morskiego i sił powietrznych, a także elementami pozamilitarnymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo żeglugi. Jak dotąd oprócz udziału w ćwiczeniach i operacjach okręty SNMCMG1 w ramach rutynowych wizyt odwiedziły porty w Wielkiej Brytanii: Belfast, Londyn, Holandii: Amsterdam, Niemczech: Cuxhaven oraz Szwecji: Malmo. W ubiegły weekend zespół cumował w świnoujskim Porcie Wojennym.

Czytaj też: Budowa tunelu pod Świną. "Wyspiarka" już bez tarczy [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Okręty NATO zacumowały w Szczecinie