Zachodniopomorscy przedsiębiorcy o budowie SKM: To potrzebna inwestycja

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zachodniopomorscy przedsiębiorcy o budowie SKM: "To potrzebna inwestycja"

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy o budowie SKM: "To potrzebna inwestycja"

2021-11-12 23:00

Szczecińska Kolej Metropolitalna to jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych ostatnich lat na Pomorzu Zachodnim. Niestety nad budową SKM zebrały się czarne chmury. Coraz więcej wskazuje na to, że inwestycja nie zostanie zrealizowana w terminie, co oznacza utratę ogromnego półmiliardowego dofinansowania z Unii Europejskiej. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy mówią jednoznacznie: "Kolej metropolitalna jest potrzebna. To gwarancja swobodnego przepływu pracowników między strefami ekonomicznymi".

Przyszłość SKM rysuje się w coraz bardziej pesymistycznych barwach. Inwestycja warta kilkaset milionów złotych jest wsparta środkami z Unii Europejskiej. Ambitny projekt miał być gotowy na koniec 2023 roku, ale wiele wskazuje na to, że realizacja w tym terminie okaże się niemożliwa. Zadanie podzielone było pomiędzy interesariuszy: samorządy budowały i modernizowały węzły przesiadkowe, samorząd wojewódzki inwestował w tabor kolejowy, a za część torowiskową odpowiadały spółki rządowe, czyli PKP PLK. To właśnie inwestycje infrastrukturalne idą obecnie najgorzej.

- Jesteśmy zasmuceni tym, że tak ważna dla regionu inwestycja jest zagrożona. Mówienie, że kolej metropolitalna jest niepotrzebna to ogromna ignorancja i dowód na to, że niektórzy nie mają świadomości jak potrzebna gospodarce jest to inwestycja. Politycy mogą nie płakać po tej inwestycji, przedsiębiorcy na pewno będą – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Czytaj też: Za 3 miliony przebudują otoczenie stacji Szczecin Zdunowo. Wykonawca wybrany

Duże firmy potrzebują sprawnego transportu dla swoich pracowników

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej z dużym smutkiem przyjmują kolejne doniesienia o tym, że Szczecińska Kolej Metropolitalna może powstać z wielkim opóźnieniem lub nie powstać wcale. Zadanie to powinno zostać zrealizowane do końca 2023 roku. Zadanie jest istotne dla mieszkańców, ale i dla przedsiębiorców.

- Nie bez powodu mówi się, że transport to krwioobieg gospodarki – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - W całej Europie widzimy, że transport intermodalny staje się dogodną alternatywą dla transportu drogowego. Na własnej skórze odczuwamy w Szczecinie jak poważnym problemem zaczynają być korki, a samochodów jest coraz więcej. Kolej Metropolitalna stanie się dogodną alternatywą dla transportu samochodowego. Dla przedsiębiorców istotny jest jeszcze jeden aspekt: swobodniejsza fluktuacja pracowników między gminami obszaru metropolitalnego. Strefa Ekonomiczna w Stargardzie rozwija się dynamicznie, ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Goleniowski Park Przemysłowy, a w Załomiu mogą powstawać kolejne hale produkcyjne. Do tych miejsc muszą dojeżdżać pracownicy. Kolej Metropolitalna to dla nich szansa na szybki, sprawny i komfortowy transport. Pasywność albo niefrasobliwy stosunek do tej inwestycji zaskakuje tym bardziej, że to przecież Zakłady Chemiczne Police zabiegały, by utworzyć dodatkowy przystanek kolei, który umożliwi sprawniejszy dojazd do zakładu pracy i powstających Polimerów Police.

Będzie apel do Rządu RP

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie do końca miesiąca planuje przygotować stanowisko, apelujące do Rządu RP o objęcie nadzorem tej inwestycji i jasne stanowisko jaka będzie jej przyszłość. Pismo sygnowane będzie nie tylko nazwiskami przedstawicieli prezydium Północnej Izby Gospodarczej, ale i nazwami firm, które przyłączają się do naszego apelu.

- Gospodarka zachodniopomorska będzie beneficjentem powstania Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – mówi Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Przedsiębiorcy chcą, by powstała i z naszych rozmów wynika, że są gotowi do podpisania apelu w tej sprawie. Bardzo nas cieszy, że biznes jest świadomy tego, że sprawny transport to szansa na zdobywanie pracowników, usprawnienie ich przepływu i umożliwienie im pracy, nawet jeżeli nie mieszkają w okolicy zakładu pracy. To inwestycja ważna dla firm z Goleniowa, Stargardu, Polic czy inwestycji położonych na obrzeżach większych miast.

Czytaj też: Płot na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu. Plaża podzielona [ZDJĘCIA, WIDEO]

"Drogi nie są z gumy"

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy są zgodni, że budowa SKM jest zadaniem, które sprzyja rozwojowi gospodarczemu w regionie.

- Technologie Tworzyw Sztucznych, podobnie jak wiele innych firm działających w obszarze metropolitarnym Szczecina, bardzo liczyło na budowę SKM. Ewentualna budowa przystanku przy Goleniowskim Parku Przemysłowym podniosłaby atrakcyjność parku jako miejsca pracy dla pracowników ze Szczecina, Stargardu i innych miejscowości. Korzystanie z SKM byłoby tańsze niż koszty paliwa w związku z dojazdami do parku w Goleniowie i bardziej ekologiczne – mówi Maciej Twardowski – Dyrektor Zarządzający w TTS.

Jak mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz, transport intermodalny jest przyszłością zarówno gospodarki jak i komunikacji miejskiej. Ulice nie są z gumy i nie mogą już przyjąć więcej samochodów, dlatego na całym świecie odtwarza się stare linie kolejowe i remontuje bocznice.

- Mówienie, że to jest rozwiązanie nienowoczesne to błąd. Szczecin budując kolej metropolitalną wpisuje się w światowe trendy restauracji połączeń intermodalnych, po to, by zmniejszyć zagęszczenie ruchu na drogach. Dlatego ta inwestycja jest tak ważna. W naszym regionie jest gigantyczna potrzeba powstawania alternatywnych dróg komunikacji – mówi Laura Hołowacz.

Czytaj też: Miniaturowy świat kolei w szczecińskim Posejdonie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Wystawa makiet kolejowych w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają