Okręty NATO w Szczecinie. Przyjdź na bulwary i zobacz je z bliska! [ZDJĘCIA]

2020-12-11 6:49

W weekend w Szczecinie będzie można podziwiać cztery okazałe okręty Morskich Sił Zbrojnych NATO. Pierwsze jednostki zacumują przy nabrzeżu już w piątek.

Wizyta związana jest elementem rutynowych działań, jednak poprzedzona została niezwykle ważną operacją usuwania amunicji na duńskich wodach terytorialnych.

W piątkowy poranek u stóp Wałów Chrobrego zacumują trzy okręty, czwarty dołączy w sobotę. Są to jednostki Stałej Grupy NATO ds. Zwalczania Min I (SNMCMG1) pod dowództwem Audriusa Venckunasa z litewskiej marynarki wojennej. SNMCMG1 składa się z czterech jednostek: flagowego statku LNS Jotvingis (Litwa) z międzynarodowym personelem oraz trzech statków przeciwminowych: ENS Admiral Cowan (Estonia), FGS Sulzbach-Rosenberg (Niemcy), LVNS Imanta (Łotwa). SNMCMG1 jest jedną z czterech stałych sił NATO wchodzących w skład morskiego komponentu sił szybkiego reagowania. To także jedna z dwóch specjalistycznych grup przeciwminowych.

Okręty będą cumowały w Szczecinie do poniedziałku, 14 grudnia. Ze względów sanitarnych pokłady jednostek nie będą otwarte dla zwiedzających. Okręty będzie można tylko podziwiać z bulwarów.

W centrum Szczecina ruszył Targ Świąteczny