The Tall Ships Races 2017

i

Autor: Grzegorz Kluczyński The Tall Ships Races 2017

Finał The Tall Ships Races 2021 już po raz czwarty w Szczecinie. Znamy pierwsze szczegóły!

2020-12-09 12:00

Chociaż wydarzenie odbędzie się w Szczecinie już po raz czwarty, będzie zupełnie inne niż dotychczas. Wszystko z powodu pandemii, która sprawiła, że organizatorzy bardzo musieli zweryfikować swoje plany. Rozpoczęło się odliczanie do finału regat The Tall Ships Races, który odbędzie się w dniach 31 lipca - 3 sierpnia. Znane są już pierwsze szczegóły wydarzenia.

Do Szczecina ponownie przypłyną najpiękniejsze żaglowce świata, biorące udział w regatach na pełnym morzu, na trasie: Kłajpeda – Turku – Talin – Maarianhamina – Szczecin. Na chwilę obecną swoją obecność w naszym mieście potwierdziło już 37 jednostek.

The Tall Ships Races 2021 - nowa formuła

Z powodu wciąż trwającej pandemii zmianie ulegnie formuła wydarzenia. Wiadomo już, że nie będzie sceny głównej na Wałach Chrobrego, jak miało to miejsce przy okazji poprzednich finałów TTSR czy Dni Morza. Przyszłoroczne wydarzenie ma odbyć się tak, by żyło nim całe miasto i żeby - ze względów bezpieczeństwa - nie gromadzić ludzi w jednym miejscu, w tym przypadku nad Odrą.

- Będziemy realizować to wydarzenie na trochę innych zasadach niż do tej pory. Chcemy, aby tym wydarzeniem żyło całe miasto. Chcemy wejść z wydarzeniami w głąb miasta i tam tworzyć sceny, na których będzie się dużo działo, ale w mniejszym formacie. Dzięki temu unikniemy tego, że w jednym miejscu i czasie będzie się gromadziło bardzo dużo ludzi. Chcemy rozciągnąć w czasie i przestrzeni ten nasz finał – mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta. – Myślę, że wszyscy czekamy na wpłynięcie tych pięknych żaglowców do Szczecina. Czeka też na nie gospodarka, która po okresie pandemii musi złapać oddech. Tolszipy będą niewątpliwie bardzo pozytywnym impulsem ze strony miasta dla przedsiębiorców.

"Tolszipy" wychodzą w miasto

W wielu punktach Szczecina powstaną strefy z małymi scenami, na których będą odbywały się koncerty - przeważnie lokalnych wykonawców, a także inne wydarzenia adresowane dla całych rodzin. Takie strefy pojawią się m.in. na Jasnych Błoniach, placu Mickiewicza, w okolicach Izby Celnej, przy Dźwigozaurach, na Rynku Siennym, a także placach: Orła Białego, Lotników i Solidarności.

- Podjęliśmy decyzję, że tej jednej, głównej i dużej sceny nie będzie. Jest to rzecz dość rewolucyjna, ale w zamian za to pojawi się 9 mniejszych scen w różnych punktach miasta. Najbardziej oddalona od Wałów Chrobrego będzie strefa na Jasnych Błoniach. Będą to niewielkie sceny poświęcone koncertom, warsztatom oraz animacjom dla dzieci. W program zostaną zaangażowane szczecińskie firmy, które znajdują się teraz w trudnych sytuacjach – mówi Anna Lemańczyk, dyrektorka Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – Taka formuła została przetestowana przy okazji organizacji Festiwalu Dobrego Życia i wiemy, że się sprawdza.

Nieodłącznym elementem takich wydarzeń jak finał The Tall Ships Races, jest wesołe miasteczko, które powstanie na Łasztowni. Będa również lubiane przez szczecinian i turystów food-trucki.

- Będą food trucki, będzie wesołe miasteczko i wiele atrakcji na lądzie, które sprawiają, że ta impreza ma tak duży wymiar. Na całym świecie jest tak, że to żaglowce stanowią największą atrakcję, a Szczecin słynie z tego, że ma wydarzenia angażujące całe miasto. I w tym roku będziemy to realizować jeszcze bardziej. Chcemy zachęcić szczecińskich przedsiębiorców i mieszkańców do uczestniczenia nie tylko przez dwa trzy dni na nabrzeżach. Razem postaramy się, aby to wydarzenie było równie doniosłe jak poprzednie finały. Po raz kolejny wypełnimy żaglami oba brzegi Odry ­– mówi Leopold Korytkowski, dyrektor ds. wydarzeń i turystyki w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – tak naprawdę pandemia nie będzie dla nas niczym więcej jak kolejnym wyzwaniem. Bazując na naszym doświadczeniu i umiejętności reagowania na zmieniającą się sytuację zrobimy wszystko tak, aby impreza była bezpieczna a Państwo chętnie wzięli w niej udział.

The Tall Ships Races 2021 w Szczecinie - co się wydarzy?

Rejestracja jednostek uczestniczących w przyszłorocznych regatach już trwa. Z dnia na dzień lista załóg powiększa się. Już dzisiaj wiemy, że do Szczecina przypłynie ponad 35 jednostek. Ale tak naprawdę zgłoszenia dopiero teraz zaczną spływać. Liczymy, że po nowym roku na liście startujących zobaczymy dobrze znane nam nazwy jednostek.

- To że można zrealizować te regaty doświadczyliśmy w sierpniu tego roku. Szczecin był jednym nielicznych miast Europy, które podjęło się organizacji wydarzenia o charakterze morskim. Gościliśmy w Szczecinie kilkanaście jednostek. Odbyły się także regaty na Morzu Bałtyckim w związku z czym mamy już doświadczenie w bezpiecznej organizacji tego typu przedsięwzięć – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej w Centrum Żeglarskim. ­– Spływają już do nas pierwsze zgłoszenia, bądź odmowy udziału. Na liście mamy już 37 jednostek. Bardzo cieszy nas zgłoszenie, bardzo oczekiwanej przez nas jednostki, która w 2017 roku zrezygnowała z przypłynięcia do Szczecina, w tym roku potwierdziła już udział to jest francuski żaglowiec Belle Poule.

Sam wyścig rozpocznie się 26 czerwca i będzie odbywać się na trasie: Kłajpeda – Turku – Tallinn – Mariehamn – Szczecin. Regaty będą podzielone na trzy etapy. W każdym z nich może wystartować inna liczba jednostek. To kapitanowie decydują o tym w ilu wyścigach wezmą udział.

- Szykujemy się do tej imprezy. Już za chwilę rozpoczniemy nabór na Oficerów Łącznikowych, którzy są krwioobiegiem tego wydarzenia oraz do Reprezentacji Szczecina, która popłynie na dwóch jednostkach – na żaglowcu i Darze Szczecina – dodaje Jerzy Raducha.

Pierwszy dzień finału The Tall Ships Races 2021 w Szczecinie, czyli sobota 31 lipca, upłynie pod znakiem powitania jednostek, które po zakończeniu regat przypłyną do naszego miasta. Według wstępnych informacji, większość z nich zostanie udostępniona do zwiedzania. Ostatnie słowo należy jednak do kapitanów. Wszystko zależeć również będzie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

W niedzielę planowana jest jedna z najbardziej widowiskowych atrakcji wydarzenia, czyli kolorowa parada załóg ulicami miasta. Po niej odbędzie się tradycyjne wręczenie nagród zwycięzcom regat.

W poniedziałek, 2 sierpnia odbędzie się odprawa kapitanów, natomiast we wtorek nastąpi pożegnanie jednostek, które będą opuszczać Szczecin. Dodatkową atrakcją będzie spektakularna parada jednostek na pełnym morzu. Jednak żeby ją zobaczyć, trzeba będzie udać się do Świnoujścia lub Międzyzdrojów.

Mikołajkowy tramwaj na ulicach Szczecina
Nasi Partnerzy polecają