Odbudowa spalonej promenady w Trzebieży będzie SŁONO kosztować!

2020-01-07 8:05

Niestety ubezpieczenie nie pokryje nawet połowy kosztów odbudowy promenady w Trzebieży, która wskutek głupiego wybryku doszczętnie spłonęła w listopadzie 2018 roku. Inwestycję będzie musiała sfinansować gmina.

Do zdarzenia doszło w nocy z 23 na 24 listopada 2018 roku. Spłonęło dosłownie wszystko: kładka wzdłuż brzegu Zalewu Szczecińskiego, stoły, leżaki i latarnie. Ogień strawił 2/3 konstrukcji. Sprawcami okazali się dwaj mężczyźni w wieku 19 i 21 lat, którzy rozlali na pomoście wzdłuż brzegu Zalewu Szczecińskiego łatwopalną substancję i podpalili ją.

Sprawcy wkrótce odpowiedzą przed sądem za sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu i zniszczenia o ogromnej wartości. Grozi im za to do 10 lat więzienia. Ponadto jeden z oskarżonych odpowie za udzielenie drugiemu sprawcy podpalenia, środka psychotropowego w postaci amfetaminy, za co grożą 3 lata za kratkami.

Odbudowa trzebieskiej promenady będzie kosztowała 4 miliony złotych. Jednak ubezpieczenie nie pokryje nawet połowy tej kwoty. Gmina Police dostanie od ubezpieczyciela zaledwie 1,7 mln zł. Oznacza to, że resztę wydatków związanych z naprawą szkód wyrządzonych przez podpalaczy trzeba będzie pokryć z gminnej kasy, a co za tym idzie - za czyjąś głupotę zapłacą mieszkańcy.

Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace związane z odbudową promenady.