Zaskakujące wyniki przetargu

Nowy Szczeciński Dom Sportu bardzo drogi. Czy miasto będzie stać na inwestycję?

2023-02-08 13:13

Budowa nowego Szczecińskiego Domu Sportu może okazać się dużo droższa, niż pierwotnie zakładano. Po katastrofie budowlanej, do której doszło ponad rok temu, miasto zdecydowało o budowie nowego basenu i hali sportowej. Ogłoszono przetarg, jednak jego wyniki okazały się bardzo zaskakujące.

1 listopada 2021 roku zawaliła się część zewnętrznej ściany budynku, w którym mieści się 50-metrowy basen. Miasto zdecydowało, że wysłużony obiekt nie będzie remontowany, lecz zostanie zburzony i zbudowany niemal od podstaw. Przebudowa czeka również znajdującą się obok halę sportową SDS, która również nie spełnia już obowiązujących norm.

- W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa - tłumaczył w listopadzie ubiegłego roku Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30 m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn.

Z kolei hala sportowa ma zostać dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca, co pozwoli organizację nie tylko rozgrywek sportowych, ale także koncertów.

Do ogłoszonego przez miasto przetargu zgłosiły się cztery firmy. Ich oferty są jednak zdecydowanie droższe niż zakładany budżet. Najtańsza oferta to niecałe 109 milionów złotych, natomiast najdroższa to prawie 123 miliony złotych. Tymczasem miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji niecałe 83 miliony złotych.

- Analizą ofert zajmie się teraz komisja przetargowa - informuje Piotr Zieliński.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj". Przyszły wykonawca będzie miał 36 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Katastrofa budowlana w Szczecińskim Domu Sportu. Runął fragment budynku pływalni
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany