Nowy obowiązek dla polskich kierowców. Aż 900 tys. osób będzie musiało to zrobić

i

Autor: Andrea Piacquadio, Kayla Linero / CC0 / pexels.com Nowy obowiązek dla polskich kierowców. Aż 900 tys. osób będzie musiało to zrobić

Srogie kary

Nowy obowiązek dla kierowców. Nie tylko prawo jazdy do wymiany! Posypią się kary dla łamiących przepisy

2024-02-09 22:47

Mimo, iż jest to już dość rzadki widok na polskich drogach, to okazuje się, że prawie 900 tysięcy samochodów posiada jeszcze element, który przestał obowiązywać... ponad 20 lat temu. Chodzi o czarne tablice rejestracyjne, które w czasach PRL były codziennością, a w 2000 roku zostały zastąpione nowym wzorem. Mimo to wciąż są na wielu autach. Teraz jednak czarne blachy mają bezpowrotnie zniknąć.

Kiedyś białe tablice rejestracyjne kojarzyły się przeważnie z zagranicznymi samochodami. W 2000 roku zostały wprowadzone również w Polsce i stopniowo zaczęły wypierać te wyprodukowane i wydane wcześniej. Dziś czarne blachy wydają się rzadkością, chociaż wciąż są legalne i korzystają z nich tysiące właścicieli aut. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce znikną. Wszystko przez nowe przepisy, które weszły w życie od 1.01.2024.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w skróconej wersji. Czy zdałbyś test za pierwszym razem?

Pytanie 1 z 10
Czy w tej sytuacji kierowca ma obowiązek włączyć kierunkowskaz, by zasygnalizować zmianę pasa ruchu z lewego na prawy?
Sytuacja

Koniec czarnych tablic rejestracyjnych. Nowe przepisy od 1 stycznia 2024

Przy zmianie właściciela samochodu nie ma obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych. Dotyczy to zarówno białych jak i czarnych tablic, z czego korzystali ci, którzy nabywali starsze pojazdy i chcieli zachować "historyczne" blachy. Wystarczy też zgłosić nabycie pojazdu, ale nie trzeba go przerejestrowywać. Od 1 stycznia 2024 jest to już jednak możliwe. Wprowadzony został obowiązek przerejestrowania pojazdu po zmianie właściciela w ciągu 30 dni od dnia zakupu. Wprawdzie można pozostawić dotychczasowe tablice, ale znowelizowane przepisy będą dotyczyły jedynie tablic rejestracyjnych według obowiązującego wzoru, czyli białych.

Mówiąc krótko, oznacza to koniec czarnych blach od 1.01.2024. A tych wciąż nie brakuje na polskich drogach. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, obecnie w Centralnej Ewidencji Pojazdów istnieje 861 tysięcy samochodów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi.

Posypią się kary dla tych, którzy złamią przepisy od 1.01.2024

Ci, którzy nie zastosują się do nowego prawa, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. A nie będzie to mały wydatek, gdyż kary będą wynosić od 500 do 1000 złotych, w przypadku osób najdłużej zwlekających z przerejestrowaniem pojazdu.

Według pomysłodawców, nowe przepisy mają m.in. na celu usprawnienie identyfikacji pojazdów na drogach i zapewnienie większej przejrzystości.

Tablice rejestracyjne w Zachodniopomorskiem

Pytanie 1 z 10
Pojazdy z tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się na ZS pochodzą:
Nasi Partnerzy polecają