Nowe parkomaty w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Nowa Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie już za dwa tygodnie. Jak kupić abonament?

2021-03-16 11:55

Od 31 marca zaczną obowiązywać nowe opłaty w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie. Zmienią się również zasady dotyczące wykupowania abonamentów w SPP - będą one dostępne wyłącznie dla osób płacących podatki w Szczecinie. Sama strefa zostanie również powiększona. Od poniedziałku, 15 marca można już składać wnioski na ryczałty i opłaty abonamentowe, które zaczną obowiązywać za dwa tygodnie.

Jak kupić abonament w SPP?

Aby zakupić wybraną opłatę zryczałtowaną albo abonament miesięczny, trzeba okazać stosowne dokumenty. Osoby zarejestrowane w internetowym e-sklepie Strefy Płatnego Parkowania mogą to zrobić online przesyłając skany albo zdjęcia. Za pośrednictwem Internetu można zakupić:

 • abonament 30-dniowy
 • opłatę zryczałtowaną dla osoby niepełnosprawnej
 • opłatę zryczałtowaną dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
 • opłatę zryczałtowaną dla osoby fizycznej zamieszkującej na obszarze SPP
 • opłatę zryczałtowaną dla posiadacza hybrydy
 • zerową stawkę do określonych grup.

- Po weryfikacji wniosku przez pracownika NiOL na koncie klienta, pojawi się informacja, że począwszy od 31 marca będzie on mógł nabyć w e-sklepie wybraną opłatę albo stawkę zerową - informuje Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Pomyślnie zakończona weryfikacja umożliwia klientowi nabycie tego samego typu opłaty w okresie do 12 miesięcy bez konieczności ponownej weryfikacji uprawnień.

Zobacz też: Sensacyjne znalezisko w szczecińskim magistracie. "Absolutna perełka i niesamowite odkrycie!" [ZDJĘCIA]

Niezależnie od e-sklepu od 31 marca nowe abonamenty i opłaty można będzie kupować w biurze SPP przy al. Wojska Polskiego 105, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00.

Nowy cennik SPP

31 marca zmienią się granice Strefy Płatnego Parkowania, a także opłaty za postój. Najważniejsze zmiany w cenniku:

 • Opłata za pierwszą godzinę w strefie B 2,80 zł, a w strefie A 3,60 zł.
 • Abonamenty miesięczne 150 zł za strefę B i 240 zł za strefę A tylko dla osób i firm płacących podatki w Szczecinie.
 • Roczna opłata zryczałtowana dla mieszkańca strefy 360 zł.
 • Opłata dodatkowa za nieopłacony postój 200 zł (albo 100 zł, jeśli zostanie zapłacona w terminie 7 dni od zawiadomienia o nieopłaconym postoju).
 • Opłata zryczałtowana miesięczna dla właściciela hybrydy typu plug-in 50 zł
 • Absolutną nowością w szczecińskiej strefie będzie opłata zerowa za pierwsze 15 minut.

Cennik SPP nie był zmieniany od 2012 roku. W Lublinie pierwsza godzina w B kosztuje 2,50, w A 3,90 zł. W Poznaniu za pierwszą godzinę w Śródmiejskiej Strefie Parkowania Centrum kierowcy płacą 7 zł, (poza centrum 3,50), W Krakowie pierwsza godzina w strefie A kosztuje 6 zł, B 5 zł, C 4 zł.

Nowy Ład Parkingowy w Szczecinie

Zmiany w szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania to jeden z etapów Nowego Ładu Parkingowego, który zostanie wdrożony w najbliższych latach.

Wcześniej zostały obniżone ceny biletów okresowych komunikacji miejskiej, uruchomiono nowe linie autobusowe, powstała Strefa Zamieszkania Stare Miasto, utworzono płatne parkingi niestrzeżone, trwa budowa nowych węzłów przesiadkowych (Granitowa, Szafera, Głębokie, Łękno), powstaje Szczecińska Kolej Metropolitalna, planowane są nowe parkingi buforowe.

1 kwietnia 2021 roku ruszy linia autobusowa nr 90, która będzie obsługiwać ścisłe centrum. Także w 2021 roku planowa jest inauguracja roweru miejskiego czwartej generacji.

Zobacz też: Od kwietnia TANIEJĄ bilety komunikacji miejskiej w Szczecinie. Ile będą kosztować? [CENNIK]

Integralną częścią Nowego Ładu Parkingowego jest budowa parkingowców, parkingów P+R, parkingów przy stacjach SKM, które umożliwią łączenie różnych rodzajów transportu w trakcie jednej podróży. Jak podkreślają urzędnicy, nadrzędnym celem zmian jest zrównoważona mobilność, czyli stan, w którym różne formy podróżowania w mieście (pieszo, komunikacją publiczną, rowerem, samochodem) staną się równie dostępne i funkcjonalne.

- Tak rozumiana mobilność daje szansę na poprawę jakości życia w mieście poprzez ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego oraz zmniejszenie emisji spalin, hałasu i gazów cieplarnianych - mówi Wojciech Jachim.

Sonda
Opłaty za parkowanie w Szczecinie...
Drzewa zniknęły ze skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany