Perseidy

i

Autor: Arcaion / CC0 / pixabay.com

Perseidy 2021. Kiedy i jak oglądać? To będzie noc spadających gwiazd!

2021-08-12 15:38

Przed nami wyjątkowa noc. Będzie to noc spadających gwiazd - jedno z najbardziej spektakularnych, a zarazem bardzo romantycznych zjawisk astronomicznych tego lata. Perseidy 2021 właśnie osiągają swoje maksimum. Warto więc przygotować leżak, koc, termos z kawą i mnóstwo marzeń, które należy pomyśleć, gdy zobaczymy na nocnym niebie spadającą gwiazdę. O której godzinie najlepiej obserwować rój meteorów? Jak oglądać spadające gwiazdy? Wyjaśniamy!

Chociaż samo określenie "Perseidy" może wydawać się nieco egzzotyczne, kryje się za nim bardzo wyjątkowe zjawisko atmosferyczne - jedno z najbardziej spektakularnych w porze letniej, ale również bardzo romantycznych. Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Pojawiają się już od około dwóch tysięcy lat w miesiącach letnich. Są aktywne już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada zwykle w połowie siepnia. Wtedy, w ciągu tylko jednej godziny można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie ponad sto przelatujących meteorów. Każdy ma więc wtedy szansę, by zobaczyć chociaż jedną spadającą gwiazdę. Wyjątkowość Perseidów polega na tym, że można je podziwiać bez pomocy żadnych specjalistycznych urządzeń, ale również w bardzo sprzyjających warunkach.

Czytaj też: Perseidy - co to jest? Jak obserwować spadające gwiazdy?

Perseidy 2021- o której godzinie obserwować Perseidy?

W 2021 roku maksimum Perseidów przypada w nocy z czwartku na piątek 12-13 sierpnia i to właśnie wtedy zobaczymy ich na niebie najwięcej. Warto więc zaczekać do zachodu Słońca (12 sierpnia przypada on o godz. 20:37), a gdy już się ściemni, na niebie będzie można zobaczyć nawet ponad sto spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. Warto więc wygodnie usiąść na leżaku, owinąć się kocem, by nie zmarznąć w nocy i patrzeć uważnie w rozgwieżdżone niebo.

Czytaj więcej: Perseidy 2021. Kiedy i gdzie obserwować roje meteorów?

Perseidy 2021 - gdzie obserwować?

Najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.

Perseidy 2021 - jaka będzie pogoda?

Pogoda w nocy z 12 na 13 sierpnia, na większości obszaru Polski będzie sprzyjać obserwacji Perseidów. Niebo będzie raczej bezchmurne, jedynie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju na niebie mogą pojawić się chmury. Nie powinno padać. Będzie również dość ciepło - od 13 stopni na Podlasiu do 16-17 stopni na Pomorzu Zachodnim, w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku.

Gwiazdy i marzenia są bardzo ze sobą związane. A marzenia się spełniają! Warto pamiętać, żeby podczas obserwawcji Perseidów, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę, pomyśleć życzenie. Oby się spełniło!

Sonda
Lubisz patrzeć w gwiazdy?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany