
Polska wzmacnia ochronę przed pryszczycą
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski poinformował, że kontrole prowadzone są na przejściach granicznych w Zachodniopomorskiem. Biorą w nich udział policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Izba Administracji Skarbowej, wspólnie z powiatowymi lekarzami weterynarii.
– Służby będą sprawdzać auta przewożące bydło, trzodę chlewną, kozy i owce, ale też odpady kategorii 3, pasze, słomę i siano. Wszystko w ramach działań prewencyjnych w związku z obecnością pryszczycy na Słowacji i Węgrzech – przekazał wojewoda Adam Rudawski.
Inspekcja Weterynaryjna dodatkowo sprawdza wszystkie zwierzęta zagrożone pryszczycą w miejscach docelowych, takich jak hodowle i rzeźnie.
Kontrole także na granicy w Lubuskiem
Podobne działania prewencyjne prowadzone są również na lubuskim odcinku granicy z Niemcami. Od 7 kwietnia w trzech miejscach (Olszyna, Gubinek, Świecko) odbywają się wyrywkowe kontrole transportów zwierząt.
– Nasze działania są profilaktyczne i prewencyjne. Chodzi o to, by żeby żaden transport, który mógłby omijać naszą granicę południową, nie przejechał przez granicę zachodnią. Podczas działań będą sprawdzane dokumenty wymagane przy transporcie zwierząt – powiedział dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.
Wzmożone działania Inspekcji Weterynaryjnej i innych służb w związku z zagrożeniem pryszczycą były wcześniej prowadzane na przejściach granicznych w woj. zachodniopomorskim, od 11 stycznia do 7 marca. Kontrole wprowadzono po wykryciu pryszczycy (10 stycznia 2025 r.) w stadzie bawołów wodnych w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech. Przez niemal dwa miesiące sprawdzono 933 transporty zwierząt. Tylko jeden transport zawrócono.
Sytuacja w Polsce i Europie
Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski zapewnił w Sejmie, że w Polsce nie ma przypadków pryszczycy, a służby są w nadzwyczajny sposób zmobilizowane. Ostatni przypadek tej choroby w Polsce odnotowano w 1971 roku.
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski podkreślił, że choć w Niemczech nie ma już zwierząt zakażonych pryszczycą, to choroba jest nadal obecna w Europie.
Pryszczyca – co to za choroba i dlaczego jest groźna?
Pryszczyca to choroba wirusowa, która wprawdzie nie jest groźna dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt parzystokopytnych, zarówno hodowlanych (krowy, świnie, owce, kozy), jak i dzikich. Choroba ta jest bardzo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia, powodując ogromne straty w rolnictwie, gospodarce i zagrażając bezpieczeństwu żywności.