Kwiat cebuli

i

Autor: zoosnow / CC0 / pixabay.com

Nie tylko krokusy będą zdobić Szczecin. Miasto ma pomysł na "cebulową rewolucję"

2021-04-01 10:52

Od wielu lat za symbol szczecińskiej wiosny uchodzą krokusy. Ogromne kwiatowe dywany możemy obserwować na Jasnych Błoniach, Wałach Chrobrego czy na pasie zieleni na Trasie Zamkowej. Krokusowe pola zachwycają, jednak są dość nietrwałe, a sadzenie kwiatów jest dość kosztowne, gdyż cebulki do najtańszych nie należą. Urzędnicy znaleźli jednak kolejny sposób na ozdobienie miasta - zdecydowanie tańszy, równie efektowny i przy okazji bardzo praktyczny!

AKTUALIZACJA:

"Cebulowe pola" to oczywiście żart primaaprilisowy. Liczymy, że w Szczecinie pojawi się jeszcze więcej krokusów i innych kwiatów, jednak za tradycyjną cebulę raczej podziękujemy.

Wcześniejsze informacje

Kolorowe kwiatowe dywany to dla szczecinian prawdziwy powód do dumy. Chyba żadne inne miasto w Polsce nie jest w stanie pochwalić się takimi widokami. Niestety żywotność krokusów jest bardzo krótka. Okres ich kwitnienia trwa zaledwie 2-3 tygodnie. Poza tym cebulki krokusów nie są tanie, a obsadzanie kolejnych skwerów mocno nadwyręża budżet miasta. Dlatego urzędnicy wpadli na pomysł, żeby do ozdobienia miejskich skwerów wykorzystać... cebulę!

Wbrew obiegowej opinii, zwykła cebula, której używamy w kuchni, jest wyjątkowo ciekawą rośliną ozdobną. Szczypiorek wyrastający z posadzonej w ziemi cebuli, w pewnym momencie zakwita, tworząc ogromne kolorowe kule, obsypane setkami drobnych kwiatów. Łodygi osiągają nawet do metra wysokości. Kwiaty cebuli kwitną zdecydowanie dłużej niż krokusy i wyglądają bardzo efektownie. Poza krokusami i magnoliami mogą więc stać się kolejnym florystycznym symbolem Szczecina.

Zobacz też: Szczecin: Rowery miejskie powrócą w nowej odsłonie. Mieszkańcy: "Kiedy? Jesienią?"

"Cebulowa rewolucja" zostanie wprowadzona w życie jeszcze w tym roku. Na razie testowo. W ramach eksperymentu, cebulami zostanie obsadzony skwer na placu Orła Białego. Miasto szuka dostawców, którzy w ciągu najbliższych dwóch tygodni, by jak najszybciej odbyło się sadzenie. Pierwszych efektów możemy spodziewać się co najmniej za rok, gdyż tyle trwa okres wegetacyjny cebuli.

Efekt może okazać się bardzo ciekawy. Co ważne, sadzenie cebuli jest dużo tańsze niż np. krokusów czy czosnków. Będzie to zatem zdecydowanie mniejsze obciążenie dla miejskiego budżetu, efekt może okazać się naprawdę ciekawy. Jest też praktyczna zaleta tego rozwiązania - będzie to też źródło darmowego szczypiorku!

Zobacz też: Szczecin: Lepiej tego nie rób! Za deptanie krokusów możesz słono zapłacić!

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy