Dawna przychodnia przy ulicy Piłsudskiego w Szczecinie zmieniła swoje oblicze. Obecnie mieści się tutaj nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach inwestycji wyremontowano przedwojenny gmach, który przez ostatnie lata był wątpliwą ozdobą centrum miasta. Obok niego, od strony ulicy Mazowieckiej powstał też zupełnie nowy budynek, w którym będą mieściły się biura urzędu.
Uwagę przechodniów zwracają jednak wielkie murale, które pojawiły się w ostatnich dniach na ścianach szczytowych budynku. Są one widoczne od strony ulicy Mazowieckiej. Autorem obu dzieł jest uznany polski malarz Andrzej Fogtt.
Murale, poza funkcją estetyczną, posiadają również dodatkową, bardzo istotną cechę. Zostały wykonane za pomocą farb fotokatalitycznych, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Farba pochłania dwutlenek siarki, tlenki azotu i opary rozpuszczalników. Szacunkowo jeden metr kwadratowy takiej ściany redukuje 0,44 grama tlenków azotu dziennie. Jeden taki mural potrafi pochłonąć tyle zanieczyszczeń, co średniej wielkości, zadrzewiony skwer. Trzeba jednak pamiętać, że mural, nawet jeśli jest stworzony za pomocą specjalistycznych, przyjaznych dla środowiska farb, nigdy nie będzie w stanie zastąpić prawdziwych drzew, które poza pochłanianiem zanieczyszczeń, dają przyjemny cień w upalne dni.
To już kolejne ekomurale, które powstały w Szczecinie. Dzieła, które poza tym, że cieszą oczy, mają pozytywny wpływ na środowisko, możemy podziwiać przy Rondzie Giedroycia i budynku Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka przy ulicy Rayskiego. Kilka ekologicznych wielkoformatowych dzieł powstało również w różnych miastach Pomorza Zachodniego, m.in. w Szczecinku i Stargardzie.