Świnoujście/ Karsibór ewakuacja mieszkańców. Wydobycie bomby Tallboy

i

Autor: Domin

Neutralizacja Tallboy'a. Drugi dzień skomplikowanej akcji w Świnoujściu

2020-10-13 7:48

Wtorek jest drugim dniem skomplikowanej akcji saperów, związanej z neutralizacją największego niewybuchu w Polsce. Trwają przygotowania do neutralizacji Talboy'a. Kulminacyjnym dniem ma być środa.

5,4-tonowy niewybuch z II wojny światowej zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. W poniedziałek nurkowie minerzy z 8. Flotylii Obrony Wybrzeża prowadzili rekonesans miejsca zalegania bomby, niwelację dna i częściowo odsłonili górną powierzchnię jej korpusu. Marynarze przygotowują 5,4-tonowy niewybuch do neutralizacji na miejscu, pod wodą, metodą deflagracji.

- Nurkowie-minerzy rozpoczęli właśnie prace przy obiekcie. Dzisiaj prace będą kontynuowane. Wczorajsze dobre warunki pozwoliły im na wykonanie większej pracy, niż pierwotnie zakładali. Dalsze etapy operacji będą realizowane w zależności od warunków pogodowych oraz postępu prac pod wodą - poinformował we wtorek rano rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Działania wymagają ogromnej ostrożności i wyjątkowej precyzji. Jest to również bardzo niebezpieczna operacja. Obiekt nie może być narażony na jakiekolwiek poruszenie. Wszelkie uderzenia, a nawet drgania mogą wywołać nieoczekiwaną eksplozję.

Celem tych działań jest przygotowanie niebezpiecznego znaleziska do jego neutralizacji, które ma się odbyć metodą deflagracji. Zapalniki mają zostać odseparowane od korpusu, a materiał wybuchowy zredukowany. Kulminacyjny moment akcji planowany jest na środę.

Neutralizacja Tallboy'a to także spore utrudnienia dla mieszkańców Świnoujścia. Podobnie jak w poniedziałek osoby mieszkające w strefie niebezpiecznej muszą opuścić swoje mieszkania. Będą mogli do nich powrócić późnym popołudniem, po zakończeniu działań wojska. Wstrzymana została żegluga. W godzinach 7:00-17:00 ograniczony jest także ruch na świnoujskich przeprawach promowych. Promy kursują tylko na jednej przeprawie - Warszów. Przeprawa Centrum jest w tym czasie zamknięta.

Brytyjska bomba lotnicza została znaleziona w Kanale Piastowskim, w pobliżu przeprawy Centrum, podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, we wrześniu ub.r. Akcja neutralizacji Tallboya, który został najprawdopodobniej zrzucony na krążownik Lutzow, określana jest jako największa tego typu w Europie, a nawet na świecie.

WYSADZILI bankomat i zgubili łup! Tysiące złotych na ulicy! Zrobili to pod nosem policji!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany