To przyrodniczy skarb!

Najbardziej tajemniczy las w Polsce. To unikat w skali świata! Oto, co skrywa

2024-02-15 14:12

W niedalekim sąsiedztwie elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Gryfinem, znajduje się miejsce, które ze względu na swój unikatowy charakter znane jest nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. To słynny Krzywy Las, o którym krążą liczne legendy. To magiczne miejsce zostało na nowo zagospodarowane. Prowadzone są również działania, by przetrwało dla przyszłych pokoleń.

Krzywy Las pod Gryfinem - tajemnicze miejsce na mapie Polski

Krzywy Las znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od głównej drogi i zabudowań. Prowadzi do niego leśna droga. Po krótkim spacerze dochodzimy do miejsca oznakowanego jako pomnik przyrody. Krzywy Las jest nim od 2006 roku. Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Drzewa, które rosną w Krzywym Lesie, mają bardzo nietypowy kształt. Na powierzchni około pół hektara rośnie kilkadziesiąt zdeformowanych sosen, których wiek szacuje się na ponad 80 lat. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.

Dlaczego drzewa rosną krzywo? Na ten temat krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi.

Krzywy Las dla przyszłych pokoleń

Niestety wskutek upływającego czasu i działalności człowieka to wyjątkowe miejsce na mapie Pomorza Zachodniego straciło na swojej atrakcyjności. Wiekowe drzewa powoli obumierały, a turyści przyczyniali się do jego degradacji. Podjęto więc intensywne działania, by uratować tę przyrodniczą perełkę. Przy współpracy Gminy Gryfino, Nadleśnictwa Gryfino, przy wsparciu Fundacji PGE rozpoczęto projekt odbudowy Krzywego Lasu. Przeprowadzono prace rewitalizacyjne. Wyeksponowane zostały jego najpiękniejsze fragmenty przy jednoczesnym zachowaniu ochrony jego naturalnych walorów. Teren został uporządkowany, pojawiły się również elementy małej architektury, m.in. drogowskazy, leżaki, ławki i kosze na śmieci.

Obok ławek można znaleźć kody QR, po zeskanowaniu których możemy obejrzeć film o Krzywym Lesie. Znajdują się tutaj również tablice edukacyjne, z których możemy się dowiedzieć o walorach tego wyjątkowego miejsca, poznać różne, nawet najbardziej nieprawdopodobne hipotezy dotyczące jego powstania. Możemy także zapoznać się z planami na przyszłość, a te są bardzo obiecujące.

Od kilku lat prowadzona jest eksperymentalna hodowla młodych sadzonek, które w przyszłości mają wzbogacić drzewostan Krzywego Lasu, a także zastąpić te okazy, których żywot dobiega końca. Czy wyhodowane w ten sposób sosny będą równie krzywe jak te, które rosną tutaj od dziesięcioleci i czy będą zachwycać kolejne pokolenia? Przekonamy się dopiero za jakiś czas.

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Legendarny Krzywy Las z szansą na lepszą przyszłość
Nasi Partnerzy polecają