Na kolejnych podwórkach w Szczecinie zrobi się kolorowo. Miasto dołoży się do remontów

2021-05-13 8:42

W Szczecinie wypięknieją kolejne podwórka. Zostaną one zmodernizowane w ramach programów Zielone Podwórka i Zielone Przedogródki Szczecina i dołączą do grona dwustu podwórek, które już zyskały nowe oblicze. Miasto przyznało wspólnotom mieszkaniowym kolejne dofinansowania w łącznej kwocie miliona złotych na remont ośmiu podwórek w różnych częściach Szczecina.

Programy realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. W tym roku komisja przyznała wsparcie finansowe ośmiu wspólnotom mieszkaniowym. Tegoroczny budżet obu programów wynosił milion złotych.

W ramach Programu Zielone Podwórka nowe inwestycje pojawią się w poniższych miejscach:

  • H. Pobożnego 1 - kamienica jest wyremontowana, obecnie kończy się odnawianie elewacji. Zagospodarowanie podwórka będzie zwieńczeniem całości.
  • Boguchwały 10-12/ Orzeszkowej 20 - kontynuacja modernizacji podwórza w tym kwartale.
  • Malczewskiego 19-19D - otwarta przestrzeń w centrum miasta. Wspólnota postawiła przede wszystkim na zieleń. Projekt zawiera rewitalizację istniejącej zieleni oraz nowe nasadzenia, a także remont chodników i alejek.
  • Papieża JP II 17 - modernizacja przyległego podwórza będzie zwieńczeniem remontu całej kamienicy.
  • al. Boh. Warszawy 101 - to II etap i kontynuacja prac z roku 2020.

Uznano, że dwa inne projekty zasługą także na uwagę.

- W związku tym ZBiLK chce zwiększyć środki na realizację programu dla wspólnot przy ul Wąskiej 1-3A oraz przy ul. Goszczyńskiego 5,6 - informuje Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Jeżeli środki zostaną zabezpieczone w budżecie, wówczas te wspólnoty będą mogły przystąpić do realizacji przedsięwzięcia.

Zobacz też: Przebudowa ulic na Turzynie nabiera tempa. Zamykają ważne skrzyżowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z kolei dofinansowanie do inwestycji realizowanych w ramach Programu Zielone Przedogródki Szczecina przyznano następującym wspólnotom:

  • Bol.Śmiałego 46 front - kolejna Wspólnota na odcinku pomiędzy ul. 5-go Lipca a ul. Jagiellońską która chce wyremontować przedogródek. Kontynuacja już zrealizowanych inwestycji w sąsiednich kamienicach.
  • Swarożyca 11 - podobna sytuacja jak wyżej. W 2020 roku taką inwestycję zrobili sąsiedzi ze Swarożyca 14 i 15.
  • Rayskiego 5-8 - W ubiegłym roku przedogródek wyremontowała wspólnota mieszkaniowa z naprzeciwka. Budynki położne są w centrum miasta na odcinku pomiędzy Wyzwolenia a pl. Grunwaldzkim

- Przez ostatnie 13 lat w ramach dwóch programów Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina zmodernizowano w Szczecinie już dwieście podwórek i przedogródków - dodaje Tomasz Klek. - Dzięki nim zaniedbane miejsca zmieniły się w uporządkowane i zielone tereny, które zyskują nowych gospodarzy, a mieszkańcy mogą wypoczywać w przyjaznym otoczeniu.

Dofinansowanie remontów podwórek jest znaczne. W sumie Gmina pokrywa 75 procent kosztów inwestycji, wykonywanych przez wspólnoty. Wyjątkiem jest tworzenie placów zabaw, których koszt jest sfinansowany aż w 95 procent. Dofinansowaniem objęte są m.in: nowe nasadzenia, żywopłoty, trawniki, renowacja istniejącej roślinności, ławeczki, alejki, wiaty, pergole, place zabaw, itp.

Pierwsze Zielone Podwórka pojawiły się na mapie Szczecina w 2008 roku. Od tego momentu, dzięki wsparciu gminy, wyremontowano już 137 podwórek. W ramach tego programu przez ostatnie 13 lat, wspólnoty otrzymały pomoc w wysokości ponad 14,4 mln zł.

Program Zielone Przedogródki ruszył w 2015 roku, od tego czasu zrealizowano 63 projekty, które gmina dofinansowała kwotą ponad 4 mln zł.

Zobacz też: Chcieli napić się piwa pod chmurką, zrobili więć coś NIEOCZEKIWANEGO! [ZDJĘCIA]

Jeszcze niedawno panował tutaj ruch. Rozpoczął się remont ulic na Turzynie