Mieszkania socjalne w Szczecinie

i

Autor: ZBiLK Szczecin

Kto może otrzymać mieszkanie socjalne w Szczecinie? Trwa nabór wniosków

2021-05-11 9:13

To lokale o podstawowym standardzie, często z piecami i toaletami na półpiętrze. Mimo tych niedogodności zapotrzebowanie na mieszkania socjalne w Szczecinie jest dość spore. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych rozpoczął nabór wniosków o lokale przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących. Jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać mieszkanie od miasta? Kto może złożyć wniosek?

Nabór wniosków o mieszkania socjalne w Szczecinie rozpoczął się w poniedziałek, 10 maja i zakończy się 21 maja. Wnioski można składać osobiście w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25 lub wysłać pocztą.

Kto może ubiegać się o mieszkanie socjalne?

O wynajęcie mieszkania socjalnego może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiednio niski dochód.

- Przykładowo, gospodarstwo domowe, w którym znajdują się trzy osoby może mieć maksymalny dochód na poziomie 3002,10 zł - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Pozostałe progi dochodowe znajdują się na stronie internetowej ZBiLK.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, miasto może zawrzeć umowę najmu, gdy przekroczenie kryterium dochodowego wynosi nie więcej niż 10 procent.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów mieszkania socjalne są wyremontowane, jednak mogą być o obniżonym standardzie: posiadać toaletę na półpiętrze czy ogrzewanie piecowe.

- Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi tylko ok 1,40 zł za metr kwadratowy, czyli np. w lokalu o powierzchni 40 metrów kwadratowych wyniesie on niecałe 56 zł miesięcznie plus media (prąd, gaz itp) - dodaje Tomasz Klek.

Zobacz też: Wyjątkowy SZCZĘŚCIARZ ze Szczecina. Zamienił półtora złotego na FORTUNĘ!

Wnioski złożone przez mieszkańców zostaną poddane ocenie punktowej. Liczba punktów zależeć będzie między innymi: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia, warunków w jakich się obecnie mieszka czy korzysta się z programów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na podstawie punktacji ogłoszone zostaną wstępne wykazy złożonych wniosków. Osoby, które nie będą zgadzać się z naliczoną punktacją będą miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 7 dni. Odwołania, uwagi oraz zażalenia rozpatrywane będą przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczne wykazy osób, które są uprawnione do wynajęcia mieszkania socjalnego.

Wnioski oraz szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków na mieszkania socjalne są dostępne na stronie internetowej ZBiLK, w zakładce Wynajmij Mieszkanie.

Aby uzyskać informację w sprawie, można także dzwonić pod nr telefonów: 91 48 86 301 i 91 48 86 333 - w dni robocze w godz. 7.30 - 15.30:

W ostatnich siedmiu latach ZBiLK w ramach naborów wynajął ok 400 mieszkań socjalnych. Więcej informacji dotyczących mieszkań socjalnych można znaleźć na stronie www.zbilk.szczecin.pl.

Zobacz też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Co wolisz?
Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają