Zniczodzielnia na cmentarzu w Wielgowie

i

Autor: ZUK Szczecin "Zniczodzielnia" na cmentarzu w Wielgowie

Na cmentarzu w Wielgowie stanęła "zniczodzielnia". To nowość w Szczecinie

2022-02-17 8:19

To nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów, ale także bardzo pomocne narzędzie dla odwiedzających groby swoich bliskich. Na cmentarzu w Wielgowie ustawiona została "zniczodzielnia", czyli miejsce, w którym można pozostawić szklane znicze do powtórnego wykorzystania lub za darmo wypożyczyć narzędzia przydatne przy porządkowaniu grobów.

Podobne rozwiązania stosowane są już w wielu miastach w Polsce, w Szczecinie jest to na razie zupełna nowość. Jeżeli się przyjmie, takich miejsc będzie więcej.

- "Zniczodzielnia" zbudowana została przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych - informuje Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Koszt zakupu materiałów wyniósł ponad 3 tysiące złotych. Ustawiona jest tuż przy wejściu. ZUK wyposażył ją dodatkowo w konewki, szczotki, grabki i haczki. Każde z tych narzędzi zostało oznaczone pomarańczową farbą.

Czytaj też: To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Poznaj siedem tajemnic szczecińskiej nekropolii! [GALERIA]

Po kilku dniach od ustawienia regału, zaczęły się w nim w pojawiać znicze czy sztuczne kwiaty. Są one dostępne dla każdego do powtórnego wykorzystania. Wystarczy dokupić jedynie wkład do znicza, wziąć zużyte szkło i można ustawiać przy grobie. W momencie, gdy na grobie wypali się znicz, zamiast wyrzucać szklany pojemnik do kosza, można go również odstawić na półkę, do ponownego użycia.

Darmowa wypożyczalnia narzędzi może okazać się bardzo przydatna dla osób, które chciałyby posprzątać groby, jednak nie zabrały ze sobą potrzebnych narzędzi.

- Prosimy o to, by przy wypożyczane narzędzia odkładać na swoje miejsce - apeluje Andrzej Kus. - Jeśli pilotażowa „zniczodzielnia” spełni swoją funkcję i nie będzie niszczona, na pozostałych cmentarzach pojawiały się będą podobne regały - dodaje rzecznik.

Czytaj też: Nie karm ptaków chlebem, skorzystaj z "kaczkomatu"! Pierwsze ptasie bufety stanęły w Szczecinie

Sonda
Czy "zniczodzielnia" przyjmie się w Szczecinie?
Tysiące wyjątkowych kwiatów ozdobiły największy cmentarz w Polsce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany