Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie

Muzealny dziedziniec jak modowe atelier. Nowa wystawa przy Staromłyńskiej

2016-03-08 13:30

Niedawno wyremontowany dziedziniec gmachu przy ulicy Staromłyńskiej, na blisko miesiąc przeobrazi się w... atelier mody. Wszystko dzięki nowej wystawie "Virgo", którą już od 9 marca będzie można podziwiać w Muzeum Tradycji Regionalnych. Obok zabytkowych rzeźb Mojżesza i Fryderyka pojawią się piękne suknie.

Na wystawie będzie można podziwiać kreacje z "zodiakalnej"  kolekcji "VIRGO" projektanta Michała Marczewskiego. Cała seria ma charakter koncepcyjny, niekomercyjny. Projektanta zainspirowała moda wieczorowa lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, a w szczególności kontrast w propozycjach wieczorowych Coco Chanel czy Christiana Diora.

Sama nazwa kolekcji (Virgo to zodiakalna Panna) ma wskazywać na pewną zachowawczość – projektant unika w kolekcji głębokich dekoltów i przezroczystości. Ubrania według jego koncepcji mają schlebiać kształtom kobiecej sylwetki, ale bez epatowania erotyzmem.

Osiemnaście zestawów ubrań szytych technikami charakterystycznymi dla haute couture, powstało w warsztatach i szwalniach znajdujących się na Pomorzu Zachodnim. Ze względu na ręczne przeszycia i wykończenia, niektóre modele powstawały nawet 60–70 godzin.

Pochodzący ze Szczecina Michał Marczewski jest projektantem samoukiem. Konstrukcji i projektowania uczył się przez 10 lat od krawcowych w teatrach, w dużych i małych zakładach odzieżowych. Co roku pokazuje przynajmniej dwie kolekcje pod metką Atelier Marczewski – brał udział m.in. w Polskim Tygodniu Mody oraz Berlin Fashion Week. W 2011 roku określony został przez magazyn Elle jako "mistrz sukien koktajlowych", a magazyn Vogue Italia opublikował fotografie z kampanii projektanta jako jedno z najlepszych zdjęć mody w sezonie jesień-zima 2011. Współpracował m.in. z Katarzyną Groniec, Olgą Nieśpielak, Ewą Farną, Joanną Brodzik oraz Olgą Bończyk, Magdaleną Parys oraz Anną Jurksztowicz.

Ekspozycja będzie dostępna w dniach 9 marca - 3 kwietnia 2016 r.

Przeczytaj również: Czego nie wolno robić w urzędowej toalecie? Niecodzienny zakaz w szczecińskim magistracie [WIDEO]