Morskie Centrum Nauki w Szczecinie coraz mniej jaskrawe

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Morskie Centrum Nauki w Szczecinie coraz mniej jaskrawe

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie coraz mniej jaskrawe [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-11-29 7:59

Kolorystyka elewacji powstającego na Łasztowni Morskiego Centrum Nauki od wielu miesięcy budziła sporo kontrowersji. Żółte, pomarańczowe i czerwone panele nie podobały się wielu mieszkańcom. Nie wszyscy jednak wiedzieli, że nie jest to docelowy efekt. Ściany budynku pokrywane są właśnie czarną siatką, która nie tylko ma "uspokoić" jaskrawą kolorystykę, ale także sprawić, że w zależności od punktu widzenia, z każdej strony fasada będzie prezentować się zupełnie inaczej.

Od kilku tygodni na budynku MCN trwa montaż elementów iluminacji i czarnej siatki. Dzięki jej oczkom o wymiarach: 270 x 100 mm wygląd elewacji będzie się zmieniał w zależności od miejsca, w którym będzie znajdował się obserwator. Z daleka bryła będzie wydawała się ciemna, jednak im bliżej, tym więcej widocznych będzie kolorowych elementów ścian zewnętrznych - zgodnie z założeniami projektanta architekta Piotra Płaskowickiego. Wieczorem budynek MCN ma być podświetlony.

Zakończono również montaż przeszkleń od strony ul. Wendy oraz od Nabrzeża Starówka. Wokół budynku trwa również układanie betonowych płyt.

Czytaj też: Krzysztof Jarzyna już w Szczecinie! Wkrótce będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

To już jeden z ostatnich etapów budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Następnie rozpocznie się montaż wyposażenia, m.in. eksponatów, które będą elementem stałej wystawy oraz multimediów.

W Morskim Centrum Nauki na Łasztowni, na powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. W planetarium na 87 widzów, w kształcie ogromnej kuli, będą odbywać się projekcje filmów, pokazy i występy artystyczne. Z tarasu znajdującego się na dachu, będzie można podziwiać panoramę Wałów Chrobrego.

Budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Planowany termin oddania do użytku to jesień 2022 roku, czyli nieco później niż pierwotnie planowano. Koszt budowy to ponad 91 milionów złotych. Dodatkowe prawie 28 milionów to koszt wykonania wystawy stałej.

Czytaj też: Pod Gryfinem posadzili nowy "Krzywy Las". Będzie taki jak jego pierwowzór? [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie coraz mniej jaskrawe
Nasi Partnerzy polecają